9-0 Kuralı Var mıdır?

 

Tüm masa tenisi sporcuları bu spora başlarken, özellikle küçük yaşta başlayanlar 9-0 kuralı veya 7-0 kuralı hakkında kafasına takılan bazı sorular vardır. Bu soruya takılmalarının asıl nedeni, oyun kuralları ve oyun bilgisine hakim olmayan arkadaşlarıyla oynamalarıdır. Bu kişiler oyun içinde böyle bir durumla karşılaştıkları vakit kafalarını karıştırmalarına neden olmaktadır. Bu konu hakkında Masa Tenisi Kuralları adlı yazımızı veya Masa Tenisi Yeni Kurallar adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Gelelim konumuza. 9-0 kuralı veya 7-0 kuralı diye birşey var mıdır? Masa tenisi maçında 9-0 veya 7-0 skora ulaşınca setin bittiğini zanneden yada öyle öğrenmiş birçok sporcu var olmakta. Bu konu hakkında biraz önce belirttiğim yazılarımızı okuyarak daha geniş çaplı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

9-0 Kuralı veya 7-0 Kuralı Diye Birşey Yoktur!

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu’nun yada Dünyadaki hiçbir masa tenisi federasyonu bu sayıya gelince setin biteceği hakkında bir kuralı yoktur. Bu kuralı kural ve oyun bilgisine hakim olmayan oyuncuların kendilerinin uydurduğu bir kuraldır. Zaten turnuva ve yarışmalara katıldıysanız yada resmi bir maçta bu skora rastladıysanız böyle birşeyin olmadığını görmüşsünüzdür.

Masa tenisine yeni başlayan küçük sporcularımız böyle konularda yanlış bilgilendirildikleri için bunu doğru kabul edip başkalarına da böyle bir kural varmış gibi onlarında kafalarını karıştırmaktadırlar. Bunun için gençlerimizi doğru kurallar üzerinde eğitelim.

Kafanızdaki her türlü sorularınızı Masa Tenisi Forumumuza kayıt olup oradan iletebilirsiniz. Yada Masa Tenisi Soru Cevap kısmından iletebilirsiniz…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir