Ayak Hareketi

AYAK HAREKETİ NASIL YAPILMALI?

Ayak hareketi bölümünde topa doğru hareket etmede zorluk çekenler için yazılmıştır. Şayet tek bir noktada durarak bir vuruşu daimi olarak iyi bir şekilde yapıyorsanız ancak hareket ettiğinizde aynı vuruşu meblağlı bir şekilde yapamıyorsanız, ayak antrenmanı yapmanız gerekir. Ayak hareketlerini öğrenirken anlatılan çalışmaları önce topsuz olarak iyice pekiştirinceye kadar yavaş bir şekilde yapmanız gerekir. Daha sonra robot ile topları masanın fark yerlerine top attırarak belirli vuruşlarla beraber çalışmanız gerekir.

Ayak hareketlerinin doğru yapılması iyi bir vuruşun en büyük yardımcısıdır. Ayakları iyi çalışan bir oyuncu vuruştan önce doğru pozisyonu alır ve vuruşunu hazır pozisyonda ve yere sağlam basarak yapar. Bu şekilde tüm vuruşları daha istikrarlı olur ve vuruşlarını daha ivedi ve sert yapabilir. Ayakları iyi çalışmayan bir oyuncu topa yetişmek için uzanır, eğilir ve topa balanssız bir şekilde vurur. Vuruşları gayri muntazam, balanssız ve daha yumuşak olur.

Masa tenisi oynarken çok büyük bir alanı kontrol faktörüz gerekmez, ama bir noktaya çok hızlı bir şekilde gitmeniz gerekir. Bu yüzden ayak çalışmalarının çoğu bir veya iki kısa adım gerektirir. Tüm ayak çalışmalarında her zaman balanslı olmak çok ehemmiyetlidir. Ayak hareketine her zaman balanslı hazır pozisyonundan başlamanız gerekir.

Vücut ağırlığınızı ayak uçlarınıza kazancın ve topuklarınız yere hafifçe değiyor olsun. Omuzlarınız dizlerinizin üzerinde ortalanmış olarak durmalıdır. Rastgele bir aşağı-yukarıya hareket yapmadan hazır pozisyonunda rakibin topa vurmasını bekleyin. Rakip topa vurduğu anda vuruş hareketine başlamadan önce topun geleceği noktaya doğru hareket edin. Hareket ederken topa vurmamaya dikkat edin.

Yana doğru hareket ederken, bir, iki veya üç adım atabilirsiniz.

Bir adımlık ayak hareketi normalde kısa mesafeler için, iki adımlık ayak hareketi orta mesafeler için, üç adımlık ayak hareketi ise uzun mesafeler için kullanılır. Bir adımlık ayak hareketi çok sık olarak masada daha geniş bir alanı kontrol etmek için backhand tarafına doğru yapılır. Önce vücut ağırlığı sağ bacağa kaydırılır ve sol bacak daha sola doğru hareket ettirilir. Sağ tarafa doğru bir adım atmak için bunun tersi yapılır. Bir adım ayak hareketinin dezavantajı şayet büyükçe bir adım atıyorsanız adım arasında top gelmesi rizikosudur. Bu vaziyette bir sonraki vuruş için hazır pozisyonun geçmek zordur.

İki adımlık ayak hareketi en yaygın olarak kullanılan ayak hareketidir. Forehand tarafınıza atılan toplara forehand vuruşu yapmak için kullanılır. Öncelikle vücut ağırlığı sağ bacağa kaydırılır, sol bacak sağ bacağa doğru çekilir, peşinden de sağ ayak hızlı bir şekilde sağa doğru hareket ettirilir. Neticede ilk başladığınız noktaya göre 2-3 adım daha sağda aynı pozisyonda olursunuz. Bu bir sağa doğru sekme hareketidir.

Üç adımlık ayak hareketi ise forehand köşesine uzun ve yana doğru atılan toplara müdahale etmek için veya backhand tarafına atılan bir topa forehand vuruş yapmak için kullanılır. İki adımlık ayak hareketine benzer ama başta ek bir kısa adım atılır. Sağ ayak ile sağa doğru kısa bir adım (15-25 santimetre) atılır, sonra da iki adım hareketi uygulanır.

Şekil O: Ayak Hareketi Çizimleri

Aşağıda bir, iki ve üç adımlık ayak hareketleri gösterilmiştir. Bu çizimler sağ elle oynayan oyuncular için gösterilmiştir. Bu hareketleri tabii hareketler gibi yapıncaya kadar çalışmanız gerekir. Çalışırken hareket başında ve nihayetinde daima hazır pozisyonunda kalmaya özen gösteriniz. Ayrı olarak omuzlarınızın yere paralel olmasına dikkat ediniz (vücut aşağı-yukarı hareket etmemeli ve omuzlardan birisi daha aşağıda olmamalıdır).

SOLA GİTMEK İÇİN SAĞA GİTMEK İÇİN
Ayak antrenmanı
Bir adım ayak hareketi
Ayak antrenmanı
İki adım ayak hareketi
Ayak antrenmanı
Üç adım ayak hareketi

Courtesy of Newgy Industries

Copyright © 2002 Newgy Industries. All rights reserved.

Çeviri : Ertan Patır

Kaynak: masatenisi.org

4 İletiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir