Başhakem Görevleri

Başhakem Görevleri Şunlardır;

Başhakem görevleri aşağıda detaylıca anlatılmıştır. Sorularınızı yorum olarak iletmekten çekinmeyiniz.

 

  • Başhakem görevleri; bir bütün olarak her bir yarışma için bir başhakem ve genel olarak onun adına hareket edebilen bir veya birkaç başhakem yardımcısı görevlendirilir. Kural yorumları ile ilgili herhangi bir anlaşmazlıkta, konu ile ilgili tam ve tek yetkili olduğundan karar vermek üzere, başhakem veya yetkili bir yardımcısı bütün yarışma süresince oyun salonunda bulunmalıdır. Böylece yarışmanın ilgili kural yönetmeliklere genel olarak uygun yürütülmesi de sağlanmış olur.
  • Sporcunun yaralanması halinde oyunun geçici olarak durdurulmasına izin verilmesi, kötü davranışı nedeniyle bir oyuncunun yarışma veya yarışmalar dışı bırakılması gibi konularda tek ve tam yetkili olduğu için başhakem tutarlı kararlar vermeli ve belirli sporculara karşı veya taraf olma şüphesi yaratmaktan kaçınmalıdır. Önemli yarışmalarda, başhakem ve yardımcılarının farklı federasyonlardan seçilmesi, bir anlaşmazlık konusunda daima yansız, tarafsız bir karar verecek görevli bulunmasını sağlamak açısından önerilir.
  • Başhakem görevleri arasında, yarışma görevlilerinin atanmasından sorumlu olma da vardır. Bu görevlendirmeleri normal olarak kendisi yapmayacak ise de maç görevlilerinin konuları bildiklerinden, tutarlı, kararlı ve tarafsız davranacaklarından emin olmalıdır. Turnuva öncesi veya sırasında yapacağı kısa toplantılarda hakemlere, kural ve yönetmeliklerin nasıl uygulanması gerektiğini, kendi beklentisini, özellikle olası yeni kuralları veya karmaşık olanları açıklamalıdır.
  • Oyuncular, oyun salonuna girdikleri andan ayrıldıkları ana kadar başhakemin karar yetki alanı içindedirler. Antrenman salonu veya alanı oyun salonunun bir parçası olarak kabul edilir.

 

masa tenisi başhakem

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir