Basit Servis Atma

KOLAY SERVİSLER

Servis atarken öncelikle talebelerinize hem backhand, hem de forehand topspin ve kesme servis atmayı öğretmelisiniz. Bu servisler hem mücadelelerde yararlı olacak, hem de topun düzenli olarak gidip geldiği çalışmaları başlatmaya yarayacaktır.

Jike Zhang

Bu servisleri öğretmeden önce topspin ve kesme arasındaki farkı onlara kesinlikle anlatmış olmanız gerekir. Ayrı olarak servis kaidelerini da iyice anlamış olmaları gerekir.

Onlara vuruşu gösterdikten sonra, çocuklar kendi başlarına çalışmaları için masa başına gönderilmelidirler. Çocuklardan bir tanesi servis atmalı, ötekisi gelen topu tutup kendisi servis atmalıdır. Servis karşılayıp oynamaya başlamamalıdırlar. Onlara peş peşe belirli sayıda düzgün servis atmak veya masaya konan bir cisme belirli sayıda vurmak gibi teşvik edici amaçlar vermelisiniz.

Bir takım çocuklar topu en az 15 santimetre yüksekliğe atmada ve dolayısıyla geçerli bir servis atmada mesele yaşarlar. Böyle oyuncularda onların raket tutan kollarını yönlendirerek yardımcı olabilirsiniz, ancak topu havaya kendileri atmalıdırlar.

Topspin servis öğretmek için, çocuklara raketlerini yere dik olarak tutturun. Servis atarken topun arka üst bölümüne ileri ve tukarıya doğru bir hareketle vursunlar. Maksimum topspin için topa fırça hareketini nasıl yapmaları gerektiğini gösterin. Bu servis hem forehand hem de backhand ile yapılabilir. İlk başta hangisi çocukların kolayına geliyorsa o şekilde yapsınlar, fakat nihayetinde hem forehand, hem de backhand topspin servis atmayı öğrenmelidirler.

Öğrendikten sonra topspin servis çok hızlı bir şekilde atılabilir. Çocuklar topu masada tutacak şekilde olası olduğu kadar hızlı servis atmayı öğrenmelidirler. Maksimum hız için topu çok fazla fırçalamamak gerekir. Topa, raketin tahtasına kadar gömülmesi için daha çok ileriye doğru bir hareketle vurulmalıdır. Bu serviste topu karşı tarafta masanın dışına yakın yerlere atmaya çalışmak ehemmiyetlidir. Servis fileye yakın yerlere düşerse yeteri kadar hızlı vurulmamış demektir. Masa dışına düşerse de aşırı hızlı vurulmuş demektir.

Kesme servis öğretmek için, çocukların raketlerini yerden takriben 45 derecelik bir açıyla yukarıya doğru tutmaları gerekir. Bu açı raket yüzeyine, vuruş hızına ve fırçalama hareketine bağlı olarak değişebilir. Bu en başta kesme ve yan spinli servisler olmak üzere tüm servisler için geçerlidir.

Topun arka alt bölümüne aşağı ve ileriye doğru bir hareketle vurulmalıdır. Topa ne kadar çok fırçalama hareketiyle vurulursa, o kadar çok falso verileceğini bilhassa vurgulayın. Bu servis de hem forehand, hem de backhand olarak atılabilir ve her ikisi de öğrenilmelidir.

Tüm servisler için vurgulanması şart olan noktalar :

– Topu yükseltmeyin.

– Tüm servisler olası olduğu kadar çok hızlı veya spinli olarak atılmalıdır.

– Tüm servisler masanın belirli bir noktası hedef alınarak atılmalıdır. Yalnızca genel olarak bir istikamete doğru değil.

– Servis atarken kafanızda genel bir tasarı olsun. Şayet gelen topun topspin olmasını istiyorsanız topspin servis atın. Gelen topu kesme istiyorsanız, kesme servis atın. Bu genel bir yaklaşımdır ve rakibinizi sizin istediğiniz gibi karşılık vermeye zorlayamazsınız, fakat tecrübe edebilirsiniz.

– Servis geçerli olacak şekilde atılmalıdır.

Backhand kesme veya topspinli servise benzer şekilde atılır ancak raket aşağı yukarıya yerine yana doğru hareket eder.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir