Başlangıç Pozisyonu

Servis karşılarken:

Aşağıdaki bilgiler sağ elle raket tutanlar içindir. Sol elle raket tutanlar için tüm anlatılanların tersi, simetriği söz konusudur.

Pozisyon

 • Masa orta çizgisinin solunda (masa sol yarısının ortasında),
 • Masadan takribi olarak 60 – 80 cm. Mesafede pozisyon alınır. Bu mesafe, atak, all round veya defans oyunculuk durumlarına göre değişebilir. Genelde mesafe raketli elin masaya uzatılıp, raketin masaya dokundurulabileceği uzaklık olarak algılanmalıdır. Pek tabii ki uzaklık, oyuncunun oyun karakterine bağlı olduğu gibi, yaşına, boyuna, fiziki yapı ve karakteristiğine, yetersiz ışığa, kaygan zemine, rakip oyun karakterine, gelen topların uzun, kısa oluşuna; hızlı ve yavaş oluşuna ve bunlar gibi pekçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
 • Dizler kırık, göğüs hafifçe öne eğik, ayaklar arası mesafe 30 – 50 cm, baş dik ve gözler top ve raketli elde,
 • Yetersiz aydınlatma ve kaygan zemin sözkonusu ise, ayaklar arasındaki mesafe arttırılmalıdır. Yani yere sağlam basmak ve masadan açılmayı azaltmak için ayaklar biraz daha açılır ve yere sağlam basılır. Bu durumlarda, özellikle defans oyuncularının işi zorlaşır. Bu konularda geniş bilgi ileride verilecektir.
 • Pozisyonumuz, masa bitim çizgimize değebilecek hızlı bir servisi, net dibine düşebilecek yavaş bir topu, masa yan çizgilerinden yana kıvrılabilecek (rotation) yavaş ve hızlı topları oyuna sokabilecek kapsam ve özellikte olmalıdır.
 • Rakip bilinçli veya bilinçsiz olarak, sizin pozisyon almanızı beklemeden servis girişiminde bulunabilir. Böyle bir servis karşılanmamalı ve hakeme hazır olmadığınızı, henüz pozisyon almadığınızı ifade etmelisiniz. Hakem bu durumu nazara alıp bundan böyle dikkatli olacaktır.

Bu demektir ki; siz pozisyon almak için masaya yaklaşırken, rakip servisi her an atabilecek durumda ise, acele ile pozisyon almak yerine, elinizi kaldırıp rakibi ve hakemi bu konuda uyarabilirsiniz. Acele etmeden ilk pozisyonunuzu rahat ve emniyetli bir şekilde almaya özen göstermek en tabii hakkınızdır. Rakip oyuncu sizi beklemek zorundadır. Hazır olduğunuzu vücudunuzla veya bir baş hareketi ile ifade edebilirsiniz.

 • Pozisyon alındıktan sonra son olarak derin bir nefes alınıp boşaltılmış olarak rakip top beklenmelidir.
 • Yeri geldikçe konu ile ilgili bilgiler verilecektir.

 

Servis atarken:

 • Atılacak servisin karakteristiğine göre pozisyon alınır. Masa tenisinde oyuncuları ve servisleri sınıflamak mümkün olmasına rağmen yüzlerce (aslında rakkam vermek doğru değildir) oyuncu ve servis çeşidi vardır.
 • İyi bir servis rakip oyuncudan istenilen topu alabilmek ve rakibi istediğimiz oyun tarzına zorlamak için atılır ve servis atana avantaj sağlar. Avantajımızı iyi kullanmalıyız.
 • Rakipten istediğimiz topu aldığımız zaman pozisyonumuz bunu değerlendirip iyi bir müdahaleyi sağlayacak konumda olmalıdır. Bu demektir ki; sonrasında ne yapacağımızı bilmediğimiz, önceden çalışmadığımız servisi atmamalıyız. Aksi halde avantajımızı tersine çevirmiş, kullanamamış oluruz. Servisimiz ile kendi aleyhimize çalışmamalıyız.
 • Atacağımız servis çeşidine göre ve rakibin tüm dönüş kabiliyetlerini hesaba alarak, muhtemel ikinci pozisyonlarımızı önceden hazırlamalıyız.
 • Genelde defans oyuncuları çok çeşitli servis atmazlar ve doğrusuda budur. Hedefleri gelişen oyun içinde rakibe hata yaptırarak sayıya gitmektir. Onlar için oyun içindeki tüm pozisyonlarda hazır olabilmek ve mümkün olduğu kadar çok topu düzgün bir şekilde içeri atabilmek, yani süreklilik önemlidir. Emniyetli bir oyun tarzını esas aldıklarından, rizikoyu sevmezler, bunu rakibe bırakırlar.
 • Bu konuya da ileride geniş açıklamalar yapılacağından burada noktalıyorum.

Sonuç:

 • İyi servis atma ve iyi servis karşılama çalışmaları özellikle yapılmalı ve çalışmalarda ayrı bir zaman bölümünü kapsamalıdır. Aksi halde, oyuna girmek mümkün olmayacağından, bahsedilen pozisyonları uygulamak kar etmez.

Çeşitli oyun karakterlerinde pekçok farklılıklar ortaya çıkabilecek olmasına rağmen genelde masada ilk temel pozisyonun karakteristikleri şöyle özetlenebilir:

 • Dizler kırık (takriben 70° – 90°), vücut üst kısmı öne eğik (kalçadaki açı da takriben 70° – 90°), raketli kol kırık (ön kol yukarıda olacak şekilde ve dirsekteki açı da takriben 90°) olmalıdır. Bu temel unsurlara vücudun ayak burnunda denge kurup, ona göre durması gerekliliği ve ayak-bacak arasındaki açının da yaklaşık 90° olması lazım geldiği hususu da ilave edilmelidir. Yukarıda verilen açılar nisbidir ve oyuncunun boyu ile ters orantılıdır. Bu demektir ki; boy uzadıkça açılar küçülür, boy kısaldıkça açılar büyür.
 • Ayaklar arasında takriben 30 ila 50cm arasında bir açıklık bulunmalıdır. Ayaklar hafifçe dışa bakar durumda olmalıdırlar. Ayakların dışa bakışı arttıkça yere daha sağlam ve dengeli basıldığı halde, raket kabiliyeti, çabukluk ve yeni pozisyona geçiş hızı, yani çeviklik azalır. Bütün bunları nazara alarak dışa bakış oranını, yeni pozisyona adaptasyon çabukluk ve kolaylığını sağlayacak şekilde ayarlamalıyız.
 • Arka kol yere dik, ön kol yere veya masaya paralel, yada biraz yukarıda durmalıdır. Raketli el ve bilek gereğinden fazla aşağı doğru bükülü olmamalıdır.
 • Ön kol vücudun önünde ve b.h. pozisyonuna daha yakın olmalıdır. Yakından kasıt, daha yatkındır. Çünkü f.h. ‘e nazaran b.h. hareketi genelde daha küçük, daha kısa ve daha çabuktur.
 • Vücut ağırlığı tam ve dengeli olarak iki ayağa taksim edilmiş olmalıdır. Biri aşağıda, yukarıda, önde, arkada olamaz.
 • Vücut fazla dik duruyorsa, duruşumuzdaki esnekliği sağlayabilmek için dizlerin kırık olmasına dikkat edilmelidir.
 • Vücut ağırlığı tamamen ayak tabanları veya hatta topuklar üzerinde ise, tüm vücudu biraz daha öne itmek, almak gereklidir. Son ana kadar ayak burunlarında hareketli olarak top beklenir.
 • Ön kol aşağı düşüyorsa, raketli eli masa yüzeyinin üzerinde tutmaya özen göstermelidir.
 • Baş dik olmalı, gözler topu ve rakip raketli el, kol, vücudu dikkatle izlemelidir. Topun masada değdiği nokta çok iyi izlenmelidir.

Masa tenisinde ilk temel pozisyon dışında, pozisyondan çıkış (gelen topa hamle), vücut ve ayak pozisyonları, çalışmaları, çeşitli oyun sistemlerindeki uygulamalar, çabuk ve yavaş oyuncuların pozisyonları, genel oyun planı içinde ve gelişen oyun içindeki pozisyonlar, çalışılmış oyun plan ve sistemi uygulamaları, pozisyon geçişleri, yolumuz üzerindeki top, ters ayakta bırakma, kötü pozisyondan kurtulabilme, çift oyunundaki pozisyonlar gibi pek çok konuda yeri geldikçe bilgi verilecektir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir