Blok Vuruşu

Blok vuruşu sert bir vuruşu geri döndürmenin kolay bir yoludur. Böyle bir topa backhand / forehand vuruş yapmaktan daha kolaydır ve bu yüzden bir çok çalıştırıcının ilk öğrettiği vuruşlardan birisidir. Ancak bir oyuncunun edinebileceği en kötü huylardan birisi çok fazla blok yapmaktır.

Blok vuruşu backhand veya forehand olarak yapılabilir. Normal backhand/forehand vuruşuna benzer şekilde yapılır lakin kolun geri hareketi yoktur ve vuruş sonrasında takip hareketi çok kısa olarak yapılır. Ayrı olarak ağırlık transferi de yapılmaz. Blok vuruşu nun tarifi yalnızca bloktur. Hızlı vurulmuş bir topun önüne raketinizi koyun. Şayet raket açısı doğruysa top karşıya alçaktan ve hızlı bir şekilde dönecektir.

Blok vuruşu nun bir farklılığı da topla önceden, zıplama noktasında  temas etme gerekliliğidir. Blok, rakibin hızlı vuruşunu en tez şekilde ve tekrar atak yapmaya fırsat bulamayacak şekilde karşıya gönderdiğiniz vakit çok tesirlidir.

Daha sonraki çalışmalarda bir oyuncu atak yaparken ötekisi blok yaparak bu vuruşu kullanacaklardır.

Kolun Geri Hareketi

Kol çok az geriye gider. Sadece rakete, gelen topla temas edecek şekilde pozisyon aldırmak gerekir.

Kolun İleri Hareketi

Saldırgan blok haricinde çok azdır.

Topla Temas

Blok vuruşu yapmanın püf noktası topu geri göndermek için gelen topun hızını ve falsosunu kullanmaktır. Topla temas top zıpladıktan hemen sonra yapılmalıdır. Çabukluk ehemmiyetlidir. Rakibinize tekrar atak yapması için vakit vermek istemezsiniz herhalde!

Raketi sıkıca tutunuz ve topun rakete gömülüp yay gibi geri fırlamasını sağlayınız. Temas esnasında raketi topun hızına göre biraz ileriye doğru hareket ettirmek gerekebilir. Raket, hızlı toplarda az, yavaş toplarda ise biraz daha fazla ileriye doğru hareket ettirilmelidir.

Takip Hareketi

Topla temastan önce kolun geri hareketi ve sonra da ileri hareketi olmamasına karşın vuruş sonrasında takip hareketi yapmanız gerekir. Raketi bilekten çevirerek ileriye doğru hareket ettiriniz.

NOT: Blok vuruşu ile ilgli sorularınızı yorum olarak iletmenizi önemle rica ediyorum. Ziraa sizin gönderdiğiniz yorumlar sayesinde yeni başlayan kardeşlerimiz yeni şeyler öğreniyorlar. Masa tenisi vuruşları hakkında veya masa tenisi ile ilgili herhangi bir konu üzerinde yorum göndermenizi rica ediyorum.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir