Çabuklaştırılmış Sistem

Çabuklaştırılmış Sistem Prensip

Çabuklaştırılmış sistem hakkında sizin bilgilerinizden de faydalanmak için ve kafanıza takılan soruları yorum olarak iletmekten çekinmemenizi rica ederim. Yorum yapmaktan çekinmeyin lütfen. Sizin yorumlarınız bize ve diğer bilgi ihtiyacı olanlara faydalı olacaktır.
Çabuklaştırılmış sistem, her iki oyuncu veya çiftin negatif oyunundan kaynaklanabilecek, gereksiz uzun setlerden kaçınmak üzere kurallarla tanımlanmış bir yöntemdir. Set 10 daki-
kalık bir oyun süresinde, skor toplamda 18 sayıya ulaşmadığı halde veya her iki oyuncunun veya çiftin isteği halinde, daha önce, herhangi bir zamanda uygulanabilir.
Çabuklaştırılmış sistem, servisçi oyuncu veya çift, servis dahil 13 vuruşta sayıyı kazanmak zorundadır. Eğer karşılayan oyuncu veya çift, 13 düzgün karşılama yapacak olursa, sayıyı kazanacaktır. Set, normal oyunda olduğu gibi, ilk önce ll’e ulaşan veya skor 10-10’a ulaşmışsa, ilk önce iki sayılık farka ulaşan oyuncu veya çift tarafından kazanılacaktır:
Servis sırası her set boyunca, aynen normal setlerde olduğu gibidir. Ancak servis, her iki sayıda bir yerine, her sayıda el değiştirecektir. Her setin başlangıcında ilk servisçi ve çiftlerde
ilk karşılayıcı, aynı oyuncular bir önceki setin sonunda en son servisi atan veya karşılayan oyuncular olsa bile, maç başında belirlenen sıraya göre kararlaştırılır.

Yöntem
Toplam skor 18’e ulaşmamış olmak kaydıyla, zaman limitine erişildiğinde, zaman tutucu yüksek sesle “zaman” anonsu yapacaktır. Hakem daha sonra gerekli ise let diyecek ve oyunculara maçın geri kalan kısmının çabuklaştırılmış sistem e göre oynayacağını bildirecektir. Zaman
limitine erişildiği esnada top oyunda ise, takip eden servisçi, kesilen rallinin servisini atan oyuncu olacaktır. Yok eğer top oyun dışı kaldığı sırada zaman limitine erişilmiş ise, ilk servisçi, bir önceki rallinin karşılayan oyuncusu olacaktır.
Bundan böyle, her rallide, vuruş sayıcıdan, karşılayan oyuncu veya çiftin servis karşılama vuruşu dahil, karşılama vuruşlarını yüksek sesle, birden onüç’e kadar sayması istenecektir.
Sayma işlemi, karşılayıcı vuruşunu yaptığı anda derhal yapılmalı ve karşılamanın iyi bir karşılama
olduğu veya topun oyun dışı kaldığı belirlenene kadar geciktirilmemelidir. Eğer 13. karşılama iyi bir karşılama ise, hakem “dur” anonsu yapacak ve sayıyı karşılayıcıya verecektir.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir