Çin Tekniği

Çin Tekniği Nedir?

   Çin Tekniği sayıları çok fazla olduğu için Çin’in masa tenisinde iyi olduğunu söylerler. Bunda bir derece doğruluk hissesi vardır. Ancak 1990 ların başında Avrupa’nın (bilhassa İsveç’in) yükselişini ve Çin’in gerilemesini anımsarsak, sayılarının çok olması zayıf Çin Tekniği  üstesinden gelemez. 1980 lerin nihayetinde/1990 ların başında Çin Tekniği gelişen tekniklere alışmakta yavaş kaldı, dünya shakehand stili ile düz lastiğe geçip spinli vuruşlar yaparken, onlar çoğunlukla pütürlü lastik stili ile oynamaya devam ettiler. Çinliler bu deneyimden çok şey öğrendi ve şimdi her stilde dünyaya istikamet veriyorlar. Yakın vakitte Wang Liqin tekrar dünya şampiyonu oldu (2001 de de olmuştu). Bayanlarda Zhang Yining dünya şampiyonu oldu. Önceden de Wang Nan üç kez şampiyon olmuştu. Bunların hepsi shakehand ile spin yaparak oynayan oyuncular ve muhtemelen dünyada en çok taklit edilen oyuncular.

Çin’de en iyi tekniğe, maharete, zihni ve fiziksel maharetlere sahip olanlar en üst düzeye çıkmaktadır. bunlardan bazıları “düzgün” stilde oynamıyorlar diye dışlanırlardı (Cheng gibi shakehand oynayan çoğu oyuncu yabancı oyuncuları taklit eden çalışma partnerine dönüştürüldü). Fakat şimdi bu tür oyuncular ulusal takımda yer bulabilmektedirler. Maharetleri yüksek ve çok çalışan bir çok Çinli oyuncu vardır. Bunun neticeninde da en iyi Çinli oyuncular tekniği de en iyi olanlar arasından çıkmaktadır. Çin Tekniği ni en iyi uygulayanlar doğal olarak çinlilerdir.

Düzenli olarak yeni teknikler de keşfedilmektedir. Bunlar arasında muhtemelen en çok dikkat çeken de, Olimpiyat gümüş madalyalı Wang Hao ve dünya şampiyonasında tek erkekler finalisti olan (yakın vakit önce dünya sıralamasında 1 numaraya yükseldi) Ma Lin tarafından uygulanan “ters penhold backhand” tekniğidir. Tarihsel olarak, penhold oynayanlar forehand ve backhand vuruşları için raketin aynı yüzünü kullanırlardı. 1990 larda, en başta 1996 Olimpiyat madalyalı ve 1999 dünya şampiyonu Liu Guoliang olmak üzere (oyuna çeşitlilik getirmek için kullanıyordu), bir takım Çinli oyuncular backhand vuruşu yaparken raketin diğer yüzünü de kullanmaya başladılar. Ma Lin bu vuruşu, ana vuruş olarak kullanmaya başlayarak bir üst düzeye taşıdı. Wang Hao’da bu vuruşu en kuvvetli backhand vuruşu yaparak daha da üst düzeye taşıdı.

Avrupalılar backhand spin vuruşunu geliştirirken, Çinliler masa-üstü backhand spin vuruşunu daha üst düzeyde geliştirdiler. 1970 lerde Klampar gibi bir takım Avrupalılar da bu tekniği geliştirdiler, fakat Çinliler Avrupalılardan daha çok ehemmiyet verdiler. Bugünlerde Wang Liqin, Kong Linghui ve Zhang Yining gibi Çinli oyuncular bu vuruşta (Avusturyalı Werner Schlager ve Koreli Oh Sang Eun ile beraber) dünyanın en iyisidirler .

Hepsinden ehemmiyetlisi Çinli oyuncular servis atma ve servis karşılamada tüm dünyaya hükmetmektedirler. Diğer ülkeler de servis tekniklerinde arayı kapattılar fakat herkesin hemfikir olduğu, dünya çapındaki oyuncular arasında Ma Lin’in servislerinin en iyi olduğudur. Ondan önce de yeniden bir Çinli oyuncu olan Liu Guoliang için aynı şey geçerliydi. Çinlilerin asıl hakim oldukları servis karşılamalarıdır. Diğer ülke oyuncuları servisleri pasif olarak karşılamayı öğrenirken, Çinli oyuncular rakibi zorda bırakacak şekilde karşılayıp atak yapma önceliğini ellerine geçirmektedirler. Muhtemelen bu işi en iyi yapan da servis karşılamalarıyla rakiplerini düğümleyen Ma Lin’dir. Tüm Çinli oyuncular servis karşılama için saatlerce çalışırlar ve bu işi iyi yapan bir çok oyuncu vardır. Çin dışında Çinliler düzeyinde servis karşılayabilen yegane oyuncu muhtemelen Waldner’dir.

Çin tekniğinin bir “sırrı” daha vardır. Aslında bir sır değildir: en iyi temel Çinlilerdedir. Sıkıcı temel çalışmalar üzerinde çok uzun müddetler süresince çalışırlar ve bunun semeresini de bir makine benzeri verimle görürler. Kolay bir vurşu kaçıran bir Çinli oyuncuyu seyrek görebilirsiniz. Cheng 46 yaşında 2004 Amerika şampiyonasını kazandığında rakiplerinin çoğunun temelinin zayıf olduğunu söylemişti (bu tabii ki göreceli – çoğumuz için ileri düzeyde ama dünya çapında oyuncular için zayıf).

 

Çin Taktiği masa tenisi

 

Çinlilere Alan Okuma: Çok Zorlu bir Alan Okuma

Bu kadar çalışma sonunda genelde Çinliler en iyi fiziksel kondüsyona (Koreliler ile birlikte), en iyi temele ve en iyi servis atma-karşılama tekniklerine sahiptirler. Sıkça en iyi tekniğe ve taktiğe sahip olduklarını da gözlemleriz. Oyuncu derinlikleri de çok fazladır: bir oyuncuları sendelerse hemen yerini alabilecek yeni bir oyuncu hazırdır. Dünyanın diğer ülkeleri buna nasıl alan okuyabilirler?

Temel olarak bu problemi çözmenin iki yolu vardır. Birincisi olası olduğunca onların kuvvetli tafarlarına sahip olmak. İkincisi diğer alanlarda güçlülüğü geliştirmek.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir