Çok Topla Çalışma

ÇOK TOPLA OYNAMA

Yeni başlayan genç sporcuları çalıştırmanın bir meselesi onlarda topu daimi oyunda tutacak kadar top kontrölü olmamasıdır. Her iki sporcuda top kontrolü olmazsa top devamlı masa dışına gideceği için her ikisi de iyi çalışma yapamazlar. Aslında karşılarında iyi bir oyuncu olsa ve topu devamlı bir noktaya atabilse, genç oyuncular yalnızca vuruş için konsantre olurlar böylelikle onlar için en iyisi olurdu. Lakin bu genelde . Yeni başlayan genç oyuncuların sayısı iyi oyunculardan fazladır. Lakin bunun da bir çaresi var, o da çok topla çalışma.

Çok topla çalışma için elinizde bir kova dolusu top olmalıdır. Bu çalışma şeklinde birisi (başlangıçta çalıştırıcı olmalı ancak giderek çocuklar da öğrenebilir) çalışan çocuğa topları sırayla atar. Oyuncu da bu toplara çalışması nasıl gerektiriyorsa o şekilde vurur. Kova masada fileye yakın bir noktaya konur ve top atan masanın sol kenarında durur (şayet top atan solaksa masanın sağ tarafında durmalıdır).

Bu metotla top atan kişi, oyuncunun karşısına geçip oyuncunun hatalı vurduğu topları hep aynı noktaya raketiyle atmaya oranla çok daha iyi ve kontrollü top atar. Oyuncuya bağlı olarak attığı topların hız ve sıklığını değiştirebilir. Bu metodun tek dezavantajı bir kişinin top atma işiyle meşgul olmasıdır. Ancak yeni başlayan bir oyuncu bir arkadaşıyla karşılıklı oynamaya oranla aynı müddet içinde iki misli fazla topa vurma olanağı bulur. Yalnızca bu sebep dahi top atmayla uğraşmaya değer. Bu metot bilhassa oyunculara yeni bir vuruş öğretilirken onları kendi aralarında oynamaya göndermeden önce vuruşlarını pekiştirmede çok yararlıdır.

Bir vuruş öğretilirken aşağıda anlatılanın en yararlı yöntem olduğu gözlenmektedir.

oYeni bir vuruş öğretilirken, ilk önce vuruşu talebelere göstererek başlamalıdır. Bu onların nasıl bir vuruş yapmaları gerektiğini görüp anlamalarını sağlar.

O çalıştırıcı çocukları sıraya dizip tek tek çok toplu olarak çalıştırmalıdır. Bu sırada top atacak ansızın fazla çalıştırıcı olması çocukların avantajınadır. Bu sayede daha az sırada bekleyip daha çok vuruş yapma olanağı bulurlar.

oHer çocuk yeni vuruşu bu şekilde çalıştıktan sonra, masa başına gönderilebilir. Belki yeniden topu her tarafa atacaklardır fakat çok toplu çalışma olmasaydı çok daha fazla hata yapacaklardı. Vakit içinde çalışarak çocuklar vuruşları kabul edilebilir şekilde yapacaklar ve hem de yetenekleri ile sizi şaşırtabileceklerdir.

Çok topla çalışma

Çok toplu çalışmalarda çalıştırıcı bir kova dolusu top alır ve bunları oyuncuya atar.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir