Feyk (Fake) Vuruş

Masa tenisinde feyk (aldatıcı vuruş)’ in yeri, önemi ve tekniği:

Spin

Modern masa tenisinde önemli yer tutan bir vuruş tekniğidir. Bu vuruş tekniğini ancak diğer vuruş tekniklerini iyi olarak başarmış yani vasatın üzerindeki oyuncular yerinde ve etkin olarak kullanabilirler. Yeni başlayanlara ve gelişmekte olanlara, önce temel vuruş tekniklerini öğrenmeleri ve oturtmaları gerekli olduğundan kesinlikle tavsiye edilmez.

Ayrıca önemli bir nokta da, sürekli olarak feykli bir oyun politikası içerisinde (hemen hemen her vuruşta) uygulama yapmak da o derece yanlıştır. Çünkü, bu aldatıcı vuruş tekniği yardımcı bir unsurdur.

İyi yapılmış bir feyk sonucu rakip “bilse de” ister istemez pozisyonsuz kalır.

 • Hangi vuruş çeşitlerine karşı yapılır ?
 • Bütün servislere,
 • Ve tüm vuruş çeşitlerine karşı yapılabilir.
 • Ne için yapılır ?
 1. Yardımcı unsur olarak; genelde, üst seviyede ve bu tekniği kullanabilecek kapasitedeki oyuncular tarafından bu çerçevede kullanılmaktadır. Rakibi bu suretle kötü pozisyonda bırakıp takibeden 2. Veya 3. Vuruşlar ile sonuca gitmek üzere yapılır. Burada yapılan feyk ile elde etmek istenen, rakibi pozisyonsuz bırakıp iyi bir döndürüş yapmamasını temin ederek müteakip vuruş veya vuruşlar ile sonucu sağlamaya yöneliktir.
 1. Son vuruş olarak; normal oyun sürerken, uygun pozisyon ve müsait top ve fırsat gelince son vuruşu feykli yaparak rakibin müdahale ve topu iade imkanını azaltmak, ortadan kaldırmak için yapılır.
 • Feykli vuruşun özellikleri ve tekniği:
 1. Hem f.h ve hem de b.h. ile hemen hemen eşdeğerde olarak yapılabilir.
 • (Sağ elle oynayanlar için) F.h. ile rakip b.h.’e ve b.h. ile ise, rakip f.h.’e yapılır.
 • Yukarıdaki açıklamaya bağlı olarak genelde anlaşılacağı üzere gelen rakip topun masada değdiği noktaya bağlı olarak, ters köşelere (diagonal), ya da paralel bir vuruş tekniğidir. Feykli vuruş tekniği, gelen top doğrultusunda ve diagonal ve de gelen top ile açılı ve gene diagonal olabilir. Paralel feykli vuruşlar için de aynı şeyler geçerlidir. Bu arada belirtmekte yarar var ki; nete yakın masa orta sahasına değen toplara en büyük açılı (diagonal) ve en etkili feykler yapılabilir.
 • Uzun-kısa, sert-yumuşak yapılabileceği gibi,
 • Üst falsolu-alt falsolu, yan falsolu-blok şeklinde, ittirme (boş) olarak ya da rakip falsoyu (servis) bilinçli olarak yiyerek yapılabilir.
 • Feyk hareketinin başlangıcında, vücut feyki önceliği haizdir. İyi bir feyk hareketinde vücut feyki (belirgin şekilde) mutlaka yer alır.
 • Feyk hareketinin en önemli unsuru esnek ve seri bilektir. Vuruş tekniğinin ağırlık noktası bilek hareketinde odaklanmıştır.
 • Hareket sırası olarak, önce vücut feyki ve hemen akabinde, saniyenin kesirleri kadar kısa bir an sonra da feykli bilek hareketi yer alır. Bu şu demektir ki; iki hareket bir bütündür ve birbirinin tamamlayıcısıdırlar. Yani iki hareket aynı anda yapılmalıdır. İki hareket arasındaki zaman farkı çoğaldıkça, feykin değeri, etkinliği azalır. Burada ters orantı söz konusudur. Anlaşılacağı gibi, en önemli ve bitirici hareket bilek hareketi olduğu halde vücut katkısının da önemli ve inkar edilemeyecek bir yeri vardır. Fakat, eksiklik olmakla beraber, feyk, vücut katkısı olmaksızın sadece bilek (ve kol) hareketi ile de yapılabilir.
 • Rakibin o anda bulunduğu pozisyona göre, yolu üzerinde olmayan veya bulunmadığı, boş köşeye doğru yapılmalıdır.
 • Genelde bir sonraki vuruş ile sonuç almaya yönelik, rakibi pozisyonsuz bırakmayı amaçlayan, yardımcı bir vuruş tekniğidir.
 • Feykli vuruş yapılacak top etkinlik açısından maximum (yüksek nokta) civarında alınmalıdır. Yani blok veya şuttop gibi karşılayışlarda maximumdan önce, chop veya servislere karşı ise maximum veya maximumdan hemen sonra kullanılır. Yüksek loop’lara yapılacak ataklar (uygun, yüksek noktası son vuruş seviyesinde olan toplar istisna edilirse), yani maximumdan çok sonra (ayrıca, top masadan giderek uzaklaşmış olur), düşerken yapılacak feykli vuruşlar etkinlik değerini epeyce yitirmiş olurlar.
 • Feykli vuruşu mümkün olduğu kadar çabuk ve hareket bütünlüğü kalıbı içinde yapmalıyız. Feykli vuruş öncesinde, bu vuruşu yapacağımıza dair bir belirti ve özellikle vücut feykini vuruştan çok önce kullanmak rakibe peşin kopya vermek olur. Burada çabukluk ile kastedilen ve rakibi bir anda aldatan nokta bilek hareketimizdeki cabukluk ve topun aniden ve bileğimizi son andaki hareketi ile beklenenin tersi köşeye gönderilmesidir.

 

 • Masa içindeki toplara, onları masa dışına çıkarmadan yapacağımız feykli vuruşlar en etkili olanlarıdır. Net dibindeki toplara yapacağımız feykli vuruşlar, en geniş açılı olması, en çabuk top geçirilişi ve en kısa mesafede topun masaya değip gidecek olması açılarından da en etkili olacağı çok açıktır. Top masadan uzaklaştıkça, yapacağımız feykli vuruşların, rakip, bunları izleme, algılama olanağına (uzun süre nedeni ile) sahip olacağından, topun raketimize değdiği nokta ile, rakip masada değeceği nokta arasındaki mesafenin çoğalması nisbetinde ve ters orantılı olarak etkinliği azalır.
 • Feykli vuruşlar en etkili ve de en kolay olarak (topun maximum noktası iyi yakalanmış ve netten yüksek olmak kaydı ile) masamızın nete yakın-orta sahasına isabet eden toplara yapılır.
 • Feyk hareketinde, vücut topun verileceği köşenin tersine hareketlenir ve gider. Bu arada, gene vücut son anda feykli vuruşu yapan koldan uzaklaşır. Bu hareket geriye doğru değildir, yana doğrudur, adeta masaya paraleldir diyebiliriz.
 • Bu arada şu noktayı da belirtmekte yarar var ki; f.h.’den f.h. ile rakip f.h.’e (diagonal) ve b.h. ile bunun tersi olmak üzere ve gene topu verdiğimiz köşelerin aksi yönde hareketlenerek feyk yapmak mümkündür. Burada vücut ve kol birbirinden uzaklaşmazlar, aksine yaklaşırlar. Tabii ki, bu açıklanan feyk biçimi sadece mümkün olması açısındandır, yoksa kullanım alanı bulabildiği pek söylenemez.
 • Hemen hemen her vuruşta ve sürekli olarak feyk politikası ile oynamak, zararı kendimize dokunacağından son derece yanlıştır.
 • Tüm vücut ve adalelerde olduğu gibi ve özellikle bilekte yumuşaklık ve elastikiyet önemli ve temel unsurdur.
 • Son olarak, bu vuruş tekniğini uygulayabilmek ve oyunda kullanabilmek üstün bir tekniği ve iyi top kontrolünü ve hareketli bir oyun tarzını mümkün kılacak ayak çalışmasını gerekli kılar. Tüm vruş tekniklerini olduğu gibi, bunu da ancak iyi çalışma ile kendimize maledebilir, etkili bir silah olarak kullanabiliriz. Sadece antrenmanlarda kullanılan fantezi hareketler seviyesini aşmış olması noktası çok önemlidir. Bu da ancak yeterli çalışma ile kabil olabilir.

 

 

FORUMDAN OKU:  https://masa-tenisi.net/forum/konu-feyk-fake-vurus.html

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir