Forehand Spin Vuruşu

Masa Üzerinde Forehand topspin tekrarı

Forehand spin vuruşu ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorum olarak iletmenizi rica ediyorum.

Ofansif oyuncular forehand veya backhand topspin i tez bir şekilde geri göndermek için bu vuruşu kullanırlar. Bu vuruş ileri düzey teknik bilgi ve adale-sinir sistemi koordinasyonu gerektirir. Bu vuruşun doğru yapılabilmesinin anahtarı raketin açısı ve topla temas esnasındaki iyi zamanlamadır.

Bu vuruşu yapmanın ideal pozisyonu masadan 40-45 santimetre uzaktadır. Vücut temel hazır olma pozisyonundadır. Top gelirken oyuncu hafifçe sağa doğru döner ve raketini bel hizasından biraz daha aşağıya indirir (resimler a-d). El hafifçe bükülmüştür. Bu pozisyondan sağ elin saat ters istikametteki hareketi başlar. Topun üst bölümü ile temas, top zıpladıktan sonra yükselme başlangıcında yapılır (resimler e,f). Top ile temas esnasında raketin açısı takriben 50o dir. Vücut ağırlığı vuruşa yardım etmek için ön taraftadır. Tüm hareket hızlı bir şekilde yapılır.

Masadan uzakta forehand topspin tekrarı

Bu vuruş oyuncu masadan takriben 3-4 m uzakta iken forehand veya backhand topspin e karşılık vermek için yapılır. İleri düzey teknik bilgi, adale-sinir sistemi koordinasyonu, iyi zamanlama ve mesafe hissi gerektirdiği için zor bir vuruştur. Vücut pozisyonu hızlı forehand top spin vuruşu ile aşağı yukarıya aynıdır. Bacaklar bükülür ve omuz genişliğinden daha fazla açılır ve sağ el hafifçe bükülür. Top gelirken oyuncu sol bacağını dönme ekseni olarak kullanarak vücudunu sağ tarafa döndürür ve vücut ağırlığını sağ bacağı üzerine geçirir. Sağ kol gerilir ve raket sağ dizin arkasına ve düzey olarak altına getirilir. Bu pozisyonda iken sağ kolun saat ters istikametindeki hareketi başlar. Hareket hızlı forehand topspin e benzer ancak farkı raket açısının daha fazla olması ve kol hareketinin başın önünde göz düzeyi altında durmasıdır. Top ile temas, top zıpladıktan sonra en yüksek noktadan düşmeye başlaması sırasında yapılır. Sol kol vücut hareketini takip eder ve balansı savunmaya yardımcı olur. Vuruş sırasında vücut ağırlığı kol hareketini desteklemek için öne doğru aktarılır. Sağ kol hareketinin hızı oyun stiline ve topun hızına bağlıdır.

2 İletiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir