Genel Kurallar

 

MASA

Oyun yüzeyi olarak tanımlanan masa üst yüzeyi 2.74 m uzunluğunda ve 1,525 m eninde bir dikdörtgen  olacak ve tabandan  76 santimetre yükseklikte  yatay bir düzlemde bulunacaktır.

Oyun yüzeyi,her yerinde 30 cm yükseklikten bırakılan standart bir topun takriben 23 cm sıçraması sağlayacağı rastgele bir malzemeden yapılabilir.

Oyun yüzeyi  yeknesak koyu bir renk ve donuk olacaktır.Üst yüzeyin 2.74 muzunluğundaki iki kenarı süresince 2 cm genişliğinde beyaz kenar çizgileri,1.525 m uzunluğundaki iki kenarı boyunca 2 cm genişliğinde beyaz uç çizgileri bulunacaktır.

Oyun yüzeyi, 1.525 m uzunluğundaki uç çizgilerine paralel olarak uzanan düşey bir ağ ile iki eşit alana ayrılacak ve her alan bütün yüzeyine kesintisiz tek parça olacaktır.

Çift yarışmaları için her alan,kenar çizgilerine paralel uzanan 3 mm.eninde beyaz bir orta çizgisi ile iki eşit yarı alana ayrılacaktır.Orta çizgi,her iki alanda  da sağ yarı alanlarının bir parçası kabul edilecektir.

AĞ TAKIMI

Ağ takımı; ağ,ağın askı kordonu,destek çubukları ve bunları masaya tutturan kenetlerden oluşacaktır.

Ağ dış kenarları her iki yanda masa kenar çizgilerinden 15.25 santimetre dışarıda olan 15.25 santimetre yüksekliğindeki destek çubuklarına  tuturulmuş bir askı kordonuna asılı olacaktır.

Ağın üstü,bütün uzunluğu süresince oyun yüzeyinden 15.25 santimetre yükseklikte bulunacaktır.

TOP

Top;çapı 40 mm.olan bir küre olacaktır.

Topun ağırlığı 2.7 gr.olacaktır.

Top selüloit veya benzer bir plastik malzemeden yapılmış,beyaz veya turuncu renkte ve donuk olacaktır.

RAKET

Raket,rastgele bir boyut,şekil ve ağırlıkta olabilir.Ancak tablası eğilmez,sert ve düz yüzeyli olacaktır.

Tabla kalınlığının en az %85’i natürel tahta olacaktır. Tablanın içindeki yapıştırıcı tabakası,karbon lifi,cam lifi veya sıkıştırılmış kağıt gibi lifli malzemeler ile sıkıştırılmış olabilir.Ancak bu tabaka toplam kalınlığının %7.5’u veya 0.35mm’den daha kalın olmayacaktır.

Raketin içindeki her tabaka ile kaplama malzemesinin yüzeyi veya kaplamasız raket yüzü;donuk ,bir yüzde canlı kırmızı diğer yüzde siyah olacaktır.

Oyunun başlangıcında veya oyun içinde raketini değiştirdiğinde,her oyuncu rakibine ve hakeme kullanacağı raketi gösterecek ve incelemelerine müsaade edecektir.

SAYI

Rakibi doğru bir servis  atışı yapmaz ise

Rakibi doğru bir karşılama yapmaz ise

Top;oyuncunun servis atışindan  veya karşılamasından sonra,rakibi tarafından vurulmadan önce ağ takımı dışında rastgele bir şeye değerse

Top rakibin vuruşundan sonra,kendi alanına değmeden uç çizgisini geçerse

Rakip topu engellerse

Rakibi topa ard arda  iki sefer vurursa

Rakibi veya rakibinin giydiği veya taşıdığı her hangi bir şey  oyun yüzeyini hareket ettirirse

Rakibi veya rakibinin giydiği veya taşidiği her hangi bir şey ağ takımına değerse

Rakibin serbest eli oyun yüzeyine değerse

SET

Bir set,her iki oyuncu veya çift 10 sayıya ulaşmamiş olmak şartı ile ilk önce 11 sayıya erişen oyuncu veya çift tarafından kazanılır.Her iki oyuncu veya çiftin 10’ar sayıya erişmeleri halinde,seti ilk önce iki sayılık bir üstünlüğe erişen oyuncu veya çift kazanır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir