Hakem Değişimi

 HAKEM DEĞİŞİMİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Hakem değişimi hakkında öncelikle şunu belirtmek isterim ki sorularınızı yorum olarak iletmekten çekinmeyin. Yarışma süresince, gerek bir maçtan önce veya gerekse oyun başladıktan sonra, bir maç görevlisinin görevinin gereklerini yerine getirme konusunda şüpheler duyulabilir. Bu tür olaylar nadir olmakla birlikte, karşılaşıldığında, başhakem, yetki ve otoritesini kullanmaya hazır olmalıdır. Gerektiğinde en uygun tek çare görevlinin değiştirilmesi ise, başhakem bu yetkisini kullanmakta çekingen davranmamalıdır.

Başhakem için esas sorun belirli bir görevlinin atanmasının veya atanmış bir görevlinin görevden alınmasının maçı haksız, kötü niyetli bir sonuca götürüp götürmeyeceğidir. Eğer bir görevli doğru, tutarlı ve kararlı davranıyor ve kasti taraf tutma göstermiyorsa, sadece o görevlinin kararlarının bir oyuncu veya çifti diğer oyuncu veya çiftten daha çok etkilemesi, başhakemin o görevliyi değiştirmesi için kabul edilebilir bir neden oluşturmayacaktır.

Bir oyuncunun, hakemin kuralları uygulamasında çok katı olduğu veya hakemin daha önce de o oyuncu tarafından şikayet konusu edilmiş olması yönündeki şikayetleri, o oyuncunun yer aldığı bir maçta otomatik olarak görevlendirilmemesine neden olmayacaktır. Benzer şekilde, oyun süresince bu maç görevlisi ile bir oyuncu veya kaptan arasındaki anlaşmazlıklar ne kadar uzamış olursa olsun, o görevlinin değiştirilmesi için yeterli gerekçe olmayacaktır.

Bir hakemin seyrek hataları, özellikle derhal düzeltilmiş ise, normal olarak onun için hakem değişimi gerektirmez. Maçın sonucunu etkilemeyeceği açık olduğu sürece, hatalar ısrarla sürdürülse bile, başhakemin set sırasında müdahale etmemesi genellikle daha iyi olacaktır. Seyirci üzerindeki olası etkisi de göz önünde tutularak tedbirler alınmalıdır.
Sadece ve sadece, eğer başhakem sonucu etkileyecek taraf tutulduğuna kesin kanaat sahibi olmuşsa ve görevlinin yeterlilik veya kararlarından kaynaklanan tam bir güvensizlik oyuncularda oluşmuşsa, o zaman hakem değişimi yapılabilir. Değişiklik gereksiz telaş ve sorun yaratmadan yapılmalı ve başhakem değiştirilen görevliye, değiştirme kararının nedenlerini dikkatle açıklamalı ve seyircilerin tenkit gösterilerine neden olmamalıdır.

Bir görevli yanlış kararları nedeniyle değiştirilmişse, kendi yetkisi içinde verilmiş olması şartıyla bu kararları sonucu oluşan skor değiştirilemez. Eğer kuralların yanlış yorumu veya yetki alanı dışında verilmiş kararlar söz konusu ise, sonucun etkilendiği setin yeniden oynatılması düşünülebilir. Ancak, ulaşılmış bulunan skordan devam edilmesi genellikle daha iyi olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir