Hükmen Yenik Sayılma

HÜKMEN YENİK SAYILMA

 

Hükmen yenik sayılma adlı yazımıza sizinde bildiğiniz bilgileri ve edindiğiniz tecrübeleri eklemek için yorum yapmanızı rica ediyorum. Masa Tenisi sporuyla yeni ilgilenmeye başlayan kardeşlerimize katkı sağlamış oluruz.

Hükmen yenik sayılma olayı gerektiren haller şunlardır:
Vaktinde ve yarışma kıyafeti ile oyun alanına çıkmamak veya 3 kişiden az oyuncu ile çıkmak.
Yarışmanın sonucu üzerinde önceden anlaşma yaparak oynandığına yarışma-
nın Federasyon Tertip Kurulu ve hakemleri tarafından kanaat getirilmiş olmak.
(Bu taktirde her iki takım hükmen yenik sayılır ve yöneticileri ile sporcuları Disiplin ve/veya Ceza Kuruluna sevk edilir.)

Herhangi bir takımın lehinde veya aleyhinde netice verecek şekilde yarışmayı
tamamlamadan sahadan çekilmek veya bilerek yenilgiye neden olacak şekilde
davranmak. (Federasyon Tertip Kurulunca kanaat getirildiği takdirde sahadan çekilen takımın idarecileri, antrenörleri ve buna neden olan oyuncuları ayrıca Disiplin ve/veya Ceza Kuruluna sevk edilir.)
Lisanslarını ibraz etmeyen takım, yarışmalarda yer alamaz. Bu nedenle hakem tarafından maçı oynattırılmayan takım hükmen yenik sayılır.
Başkasına ait lisansla veya sahte lisansla oyuncu oynatmak.
Yarışma sırasında sporcu, idareci, antrenör, ayrı ayrı veya toplu olarak hakeme karşı gelmeleri veya taciz etmeleri halinde Başhakemin yarışmayı bir veya her iki takım aleyhine tatil etmesi.
Lisans kontrolünden sonra hakemin oyuncuları tanımamasından yararlanarak oyuncu değiştirmek (Buna tevessül eden idareci, antrenör ve sporcu ayrıca Disiplin ve/veya Ceza Kuruluna sevk edilirler.)

Cezalı oyuncu oynatmak, cezalı bir kişiye antrenörlük yaptırmak.
Yarışma talimatlarında belirtilen “Takımların Kadro Yapıları” maddelerinde belirtilen hükümleri yerine getirmemek ve bu maddede belirtilen koşullara haiz olmayan sporcuları oynatmak.
Yaş kategorisi için belirlenen kadro yapıları ve sahaya çıkan sporcuların oyna-
masına ilişkin belirlenmiş koşullara uymamak.
Ertelenen karşılaşmalarda erteleme tarihinde oynama hakkı bulunmayan sporcuları oynatmak.
Yarışmadan önce yardımcı hakem tarafından resmi yarışma cetveline adları yazılan sporcuların yerine başkaları oynatılamaz. Liste dışında oyuncu oynatıldığının belirlenmesi durumunda takım hükmen yenik sayılır.
Yarışmayı sağlık nedenleri ile bırakmak isteyen sporcu eğer salon sağlık görevlisinin izni olmadan yarışmayı terk ederse takımı oynadığı maçı hükmen kaybeder, maçtan izinsiz ayrılan sporcu ise ceza kuruluna sevk edilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir