Kesiğe Spin Atmak

Masa tenisinde kesiğe spin atmak için bolca antreman yapmamız gerekecek.

Çoğumuz masa tenisi oynamaya antrenmanla adım atarız. FH şutop, FH spin, sonra BH şutop, BH spin… Vs.Vs…. Bu hareketleri antrenmanda tıkır tıkır yaparız. Çok azca hata yaparız. Sonrasında antrenman sonlanır, maça geçeriz. Rakibimizde Çin lastiği vardır (böyle raketi masanın üzerinde duran topa bastırıp, raketi kaldırırsınız top rakete yapışır, öyle bir lastik işte). Bu dostumız bize acaip acaip dolu kesikler atıp bizi sıkıştırıyordur. Bizler kesiğe spin yapmaya çalışırız (hani az önce antrenmanda yaptığımız spinler var ya) Iııhh !! Nasıl çekersek çekelim nafile top fileye gidiyordur. Hepimiz de dayanamayıp işin basitına kaçıp o kesiklere kesik ile karşılık veririz. Bu defa de karşı taraf atakr. Bu şekilde oyun bizim için bir kabusa dönüşür. Sonra kendimize şunu sorarız, “nedir benim çektiğim şu kesiklerden, şu Çin lastiklerinden, spinleri hep ağa takıyorum”.

Hal böyle olunca ben de size şunu soruyorum. Hiç o dolu kesiklere spin çekerken topu dışarı atmayı düşündünüz mü ? Eğer kesiğe spin yaparken toplarınız sürekli fileye gidiyorsa, kendinize oldukça rahatça şunu açıklayın: “iyi mi olsa sayıyı kaybediyorum, ancak bu kere sayıyı ağa takarak değil dışarı atarak kaybedeceğim. Madem ki kesik vuruşun amacı topu ağa takmamdır, ben de direnme olsun diye, bu topu ağa takmayacağım. Kesiğe spin yapmam gerek, top ya dışarı gidecek veya karşı sahaya düşecek, fakat asla ağa gitmeyecek”.

Bunu kendinize söyledikten sonra gelecek olan kesiklere karşı spin yaparken kolunuzu öyle bir savurun, hareketi öyle bir abartılı yapın, spini öyle bir yukarı doğru çekin ki top ağa gitmesin. Dışarı çıkarsa da üzülmeyin. Dolu bir kesiğe spin yaptığınızda spin fazla geldiği için topu dışarı attıysanız üzülmeyin. Çünkü sayıyı kaybettiniz sadece, rakibiniz çok dolu kestiği için topu ağa takmanızı bekliyordu, oysa siz ağa takmak şöyle dursun, topu dışarı bile attınız. Bu, belki de rakibinizin gözünü korkutacaktır. Çünkü dolu kesik topa spin yapmış olup dışarı atmak demek, rakibe “birazdan o top senin masanda patlayacak” bildiriı vermektir. Oysa ağa taktığınızda rakibiniz çok rahattır, amacına ulaşmıştır, “çok dolu kestim, yine ağa taktı hihihi” şeklinde sevinmektedir kim bilir:)

Evet dostlar, eğer kesik toplara spin yaparken devamlı olarak ağa takıyorsanız, yeni bir karar alın ve bu topları artık dışarı (veya karşı masaya) atacağınıza ama asla ağa takmayacağınıza söz verin. Bu karara uyduğunuz takdirde çok şeyin değiştiğini göreceksiniz. Toplarınız yavaş yavaş karşı masadaki yerini bulacak, ince ayarlarla artık her topa spin yapar olacaksınız, rakibiniz tedirgin olacak, nasıl ve nereye keseceğini şaşıracak, kesikte hatalar yapmaya başlamış olacak. Bundan ötesi, siz artık “ah karşı taraf bir kesik top atsa da ben de atak yapsam” diye bekleyeceksiniz. Doğal bunlar uygulamakla, denemekle ve zamanla olacaktır. Fakat ihmal etmeyin başlangıç noktası nedir ? “Rakibim, ben topu ağa takayım diye dolu kesti, ben spin yaparken bu topu belki dışarı atacağım ama ağa takmayacağım”. Evet, başlama noktası işte burası.

Eğer sağlam bir tahsile ayıracak vaktiniz yoksa, minimumından bu şekilleri deneyin. Eğitim alarak bu işi okulunda öğrenmiş olanlar bu ufak detayları aslına bakarsan biliyorlar.

kesiğe spin atma

Masa Tenisi Tarihçesi adlı yazımıza da gözatabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir