Kesme Teknikleri

KESME TEKNİKLERİ

masa tenisi forehand

Kesik vuruşu bir atak vuruşu olarak tanımlanmaz ve genelde topu oyunda tutmak emeliyle yapılır. Bunun sebebi kolaydır. Bu tür bir vuruş yapıldığı vakit, top üzerindeki kesik falso topun yükselmesini sağlar ve bu yüzden hızlı vurmak zordur. Hızlı vurduğunuz zaman top yükselerek masa dışına çıkar. Bu sebeple çoğu oyuncu rakiplerine hata yaptırmak veya rakibin zayıf atak yapmasını sağlamak için yaptıkları itme / kesme vuruşlarında topa hızlı vurmak yerine daha fazla falso vermeyi seçenek ederler.

Rakibi zayıf atak yapmaya zorlamak için yapılan bu vuruşlarda yalnızca kuvvetli falso vermek yerine, arada bir hızlı itme / kesme vuruşu yapmak rakip için şaşırtıcı olur. Sürpriz bir hızlı itme / kesik vuruşu genelde rakibi zayıf bir vuruş yapmaya zorlar ve gelen topa dönerek hızlı bir forehand vuruşu ile atak yapıp sayı almanızı sağlar. Şimdi bu vuruşun nasıl yapıldığını görelim.

Birinci adımda topla temas en üst zıplama noktasında olmalıdır. Raketiniz topa orta bölümünden temas ederek ileriye ve aşağıya doğru bir hareketle sürtünerek kesik falso vermelidir. Bu vuruş top düşerken topun daha alt bölümüne vurularak yapılan normal kesik vuruştan çok farklıdır.

Bu vuruşu çalışmak için Newgy robotunuzu masanın her yerine kesme vuruş yapacak şekilde ayarlayın (tarama ayar pozisyonları 3 ve 4 olmalı). Gelen toplara normal kesme vuruşu yapın, arada bir de aniden hızlı kesme vuruşu yapın. Her iki vuruşu da çok iyi yapıncaya kadar çalışın. İyi bahtlar ve iyi kesmeler.

Ehemmiyetli Not: Bu vuruşu yan falso da ilave etmek daha da tesirli olmasını sağlar. Mücadele esnasında bu vuruşu yaptığınız vakit dönen topa atak yapmaya çalışın.

Bu vuruşun temel özellikleri

Vuruş Özelliği Normal itme/kesme Hızlı itme/kesme
Zamanlama Top düşerken Üst zıplama noktasında
Topla temas noktası Topun alt bölümü Topun ortası
Topla temas şekli Sürtünme Sürtünme

(Editor’ün Notu: Bu vuruşu öğrenmede mesele yaşıyorsanız, robotu topları 30-45 santimetre yükseklikte atacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde hata yapma hisseniz azalacaktır. Bu vuruşa alıştıkça ağır ağır topun daha alçaktan atılmasını sağlayın. Son evrede ise file hizasındaki toplara da bu vuruşu kolaylıkla yapabilmelisiniz.)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir