Kesmeye Forehand Şut Atmak

Kesmeye Forehand şut atma konusuna başlamadan önce sizlere şunu belirtmek isterim ki sorularınızı yorum olarak iletmekten çekinmeyiniz.

Loop öldürme vuruşlarından dolayı “can veren bir sanat” olarak hatıralan kesik toplara forehand şut vuruşları masa tenisindeki en dinamik sayı kazanma yolu ve müdafa yapanların karşılaşmaktan en çok korktukları türde vuruşlardır. Bu vuruşu yapamayan bir oyuncunun keserek müdafa yapan bir oyuncuya karşı oynaması sakat ayaklı birisinin bir mil koşması gibidir – başka bir deyişle ciddi bir zaaftır.

Ek olarak her oyuncunun tesirli biçimde loop öldürme vuruşları olmayabilir. Loop daki gücün çoğu topspin, azı ise hız olduğu için bir çok oyuncuda, bilhassa yaşlı oyuncularda, loop öldürücü vuruşlar yapmak için ekstra bir güç olmayabilir. Kimi oyuncularda ise loop öldürme vuruşları için yetenek, öğrenme isteği veya vakit olmadığı için şut atmak daha iyi bir opsiyondur (öğrenmesi daha kolaydır). Hem de kimi oyuncular şut atmaya daha fazla yatkındırlar.

Kesme oynayanlara karşı silah olarak yıllardır loop yapma vuruşunu geliştiren bir oyuncunun, sizin kesmeye sanki düz topa vurur gibi sert bir şut attığınızı gördüğünde felaketini düşünebiliyor musunuz ?

Kesmeye karşı şut atmanın en iyi zamanı nedir ? Tabii ki top en yüksekte olduğu zaman. Lakin düşünmeniz şart olan iki şey daha vardır.

Birincisi uzun kesmeye şut atmak orta uzunlukta kesmeye forehand şut atmaya göre daha zordur. İyi şut atan bir oyuncu çoklukla masanın orta bölümlerine gelen toplara alçak olsa dahi şut atar. Uzun kesmeler, yüksek olsa bile, şut atılması daha zor olan toplardır. .

İkincisi ise, oyuncunun top falsosunu ne derece iyi okuduğudur. Şut atmak çok hassas ve doğru yapılması gereken bir vuruştur, şayet gelen topun üzerindeki falsoyu iyi okursanız alçak toplara bile çok iyi şut atabilirsiniz, özellikle de uzun kesme değilse. Eğer gelen topu iyi çözümlediğinizi düşünüyorsanız korkmadan şut atmayı deneyin. Alçaktan gelen topu iyi okuyup, temiz bir şut atmak ve sonra da rakibin yüzündeki ifadeye bakmaktan daha fazla tatmin edici bir şey yoktur. Bir çok çağdaş oyuncu alçak ve derin olmayan kesmeye forehand vurmanın ne kadar kolay olduğunun fakında değildir. Bu tür oyuncunun attığı alçak topa şut atarsanız nasıl oynaması gerektiğini bilemez ve korkak oynamaya başlar.

Şut atmaya çalışmanın iyi yollarından birisi Newgy robotu çok alçak olmayacak şekilde kesmeye ayarlamak ve karşısına geçip vuruşlara başlamaktır. Gelen toplardaki kesme miktarına göre fark vuruşları tecrübe edip uzun ve orta kesmeye forehand vuruşların farklarını görebilirsiniz. Masanın fark yerlerine şut atmaya çalışın. Bu vuruşun temeli hassaslık ve kontroldür. Ek olarak yüzdenizi artırmak için daha yavaş vurmaya ve rakibi çabuk oldurmak için top zıpladıktan hemen sonra vurmaya da çalışmalısınız.

Aşağıdaki beş resim ve bir hareketli resimde U.S. Collegiate Tekler ve Çiftler şampiyonu Sean Lonergan Newgy robot kullanarak kesmeye forehand şut atma tekniğini göstermektedir.

(Editor’ün Notu: Bu yazıda Larry’nin kattığı 6 GIF dosya vardır. Bunlardan ilk beş tanesi vuruşun her evresini ayrıntılı olarak incelemek için hareketsiz resimlerdir. Son resim ise diğer 5 resimden oluşan hareketli bir resimdir. Bu dosyayı yüklemek biraz vakit alabilir ama yüklendikten sonra okuyucuya bu vuruş yapılırken olması şart olan genel görüntüyü ve zamanlamayı göstermek için ilk 5 resmi sıralı olarak oynatacaktır.

Resim 1: Kolun geri hareketi başlar.

Sean’ın ağırlığı arka ayağa doğru yöneliyor. Beli, sağ bacağı yan tarafı gösterecek şekilde, geriye doğru dönük vaziyette. Raketi ucu aşağı bakacak şekilde topla temas edeceği noktanın biraz aşağısında ve arkada.

Resim 2: İleriye doğru kol hareketi başlıyor.

Sean’ın ağırlığının çoğu sağ bacakta ve ağırlığını ileriye doğru transfer etmek üzere. Beli normal konumuna dönme mertebesinde. Topu her iki gözünün önünde görebilmek için kafasını çevirmiş vaziyette. Raketi de kapalı durumda (bunu her oyuncu yapmaz).

Resim 3: Temas.

Sean’ın ağırlığı sol bacağa transfer oluyor. Sağ bacağı şimdi ileriyi gösteriyor. Beli normal konumuna döndü. Temasdan önce kolun ön bölümü topa doğru bükülüyor. Raketi top ile buluşmak için yerle 90 derece açı yapacak şekilde biraz yukarıya çıkmış. Oyuncu topun raket ile temas etmeden evvelki son bulunduğu yere bakıyor. Top ile temas çok ani olduğu için görmek zordur. Bu yüzden oyuncu temasdan önceki son noktaya bakıyor. Top ile temas topun zıpladıktan sonra en yüksekte olduğu andır.

Top ile temas esnasında hafifçe yukarıya doğru bir hareket oluşur (raket hareketine top hizasının altından başladığı ve top ile buluşmak için yükseldiği için). Bu hareket topa hafif topspin verir. Fakat hareketin çoğu ileriye doğru olduğu için harcanan gücün de çoğu hıza dönüşür..

Resimler 4–5: Takip Hareketi.

Sean beli etrafında raketini yukarıya doğru hareket ettirerek döner. Vücut ağırlığı sol bacağına transfer edilir. Hareketini bitirdiği zaman harekete ilk başladığı yere çok yakındadır. Böylelikle top geri gelirse bir sonraki vuruş için hazırdır.

 

 

Kolun geri hareketi başlar. İleriye hareket başlar.

Resim 1

Resim 2

Topla temas Takip hareketinin ilk aşaması

Resim 3

Resim 4

Takip hareketinin ikinci aşaması Hareketli resim

Resim 5

Resim 6

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir