Kısa Toplara Atak Yapma

KISA TOPLARA NASIL ATAK YAPILIR?

Chih-Yuan Chuang

Flipping, masa üzerinde iki kez zıplayacak kadar kısa olan toplara yapılan saldırgan bir vuruş şeklidir. En yaygın olarak kısa servislere ve kısa itme/kesme toplara karşı yapılır. Backhand tarafında hemen hemen hızlı ve spinli  backhand vuruşuyla aynıdır. Forehand tarafında ise farklıdır.

Flip vuruşu çapraz, düz karşıya veya ortaya doğru yapılabilir. Tesirli olması için rakibin zayıf tarafına doğru yapılmalıdır (genelde rakibin backhand tarafına), lakin agresif vuruşlarda hata hissenini azaltmak için çapraz olarak masanın uzun köşegenine doğru yapılmalıdır. Ortaya (rakibin dirseğine) yapılan vuruşlar da rakibi forehand/backhand vuruşu açısından kararsız bırakabileceği için çok tesirlidir.

Bu vuruş kısa toplara karşı yapılır. Bu kısa top forehand tarafına geldiyse bu topa yetişmek zor olabilir. Bu yüzden yaklaşma ayak hareketini de öğrenmeniz gerekir.

BU VURUŞ NEDEN EHEMMİYETLİDİR ?

Forehand tarafına gelen kısa bir topa hızlı ve spinli forehand vuruşu da yapabilirsiniz fakat önünüzde masa engeli olduğu için zor olabilir. Flip vuruşu ise daha kolay ve daha şaşırtıcı bir vuruştur. Fakat bu vuruşu aşırı bir şekilde de kullanmamalısınız; yalnızca rakibe arada bir bu vuruşu yapabileceğiniz tehdidini vererek diğer vuruşlarınızın daha tesirli olmasını sağlayabilirsiniz. Çok fazla flip vuruşunun tesiri rakip alışacağı için azalır.

VURUŞUN YAPILMASI

Rakibiniz kısa servis veya kısa itme/kesme yaptığı vakit bu vuruşu yapmak için topa yaklaşmanız gerekir. Masa üzerine doğru eğilirseniz balansınız kaybolur ve bilhassa de kısa boyluysanız kontrollü vuruş yapma talihiniz azalır. Uzun boylu oyuncuların dahi iyi vuruş yapabilmek için topa yaklaşmaları gerekir. Çoğu oyuncu backhand taraflarına gelen kısa toplara yetişme meselesi yaşamazlar fakat forehand taraflarına gelen kısa toplara, şayet topa doğru yaklaşmazlarsa, vurma zorluğu yaşarlar.

Eğer masadan bir adım civarında uzaktaysanız, öncelikle sol ayağınızı bir adım atarak masanın bitiş noktasına kazancın. Eğer masaya zati yakınsanız o zaman sol ayağınızı oynatmayın. Bacaklarınız ne kadar uzunsa, topa yaklaşmanız o kadar kolay olur.

Sağ ayağınızla top istikametinde masanın altına doğru bir adım atın. Bu adımda ayağınızı masanın altında rahat edebileceğiniz son noktaya kadar kazancın. Ağırlığınızın büyük bir bölümü sağ bacak üzerinde olmalıdır. Vücudunuz topla buluşma noktasına çevrili vaziyette olacak şekilde raketinizle beraber topa doğru uzanın. Gelen top kesme ise bileğinizi alçaltıp raketinizi açın, ters takdirde bileğinizi geriye doğru bükün ve raketinizi masaya dik konuma kazancın. Raketinizi temas noktasının hemen arkasına kazancın.

Bileğiniz ile raketi ileriye doğru hareket ettirin. Peşinden bileğinizi ileri doğru kırın (kesme toplarda ek olarak hafifçe yukarıya doğru). Temas noktasında bileğinizin dönmesi ve raketin açısını da biraz kapatması gerekir. Topla temas kesme toplara karşı yukarıya doğru fırçalama şeklinde, topspin toplara karşı veya daha çok hız istendiği vakit ise ileriye doğru ve topu fırçalamadan yapılmalıdır. Kesme ve topspinli vuruşlara karşı yapılan vuruş temelde aynıdır. Yalnızca kesme vuruşlara karşı raketi biraz daha açıp hafif yukarıya doğru vuruş yapılmalıdır.

Kesmeye karşı topla temas topun arka altından, kesme dışındakilerde ise arkasından yapılmalıdır. Topa temas topun gitmesini istediğiniz istikametin ters tarafından yapılmalıdır. Bu vuruşu geniş açılarda çapraz veya direk karşıya (şayet rakibin dirseğine doğru da yapabilirsiniz) yapmaya özen gösterin. Sonra hemen geriye çekilip hazır vaziyete geçin.

Şayet karşıdan gelen top yüksek ise o vakit öldürücü flip vuruşu yapmalısınız. Bu flip vuruşunun aynısıdır ama tüm güçle yapılır. Güç için bileğin yanısıra dirseği de kullanmak gerekir ve hata hissenini azaltmak için masanın uzun kenarına doğru çapraz vuruş yapılmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir