Lastik Önerileri

Yeni Başlayanlara Lastik Önerileri ve Lastik Özellikleri

Masa Tenisi Lastik, Lastik Önerileri, Masa Tenisi Lastik Önerileri, Su Bazlı Yapıştırıcılar, Masa Tenisi Lastik Özellikleri

Masa tenisi lastik önerileri ve Lastik Özellikleri adlı yazımız hakkında soru ve görüşlerinizi yorum olarak iletmenizi rica ederim.

Solüsyon süngere sürüldüğünde, sünger tarafından emilir, hızla buharlaşan çeşitli kimyevilerden oluşan solüsyon, süngerin gözenekleri arasına nüfuz eder. Bu kimyeviler süngeri yumuşatır ve kabartır. Sünger hem kalınlaşmaya hem de genişlemeye başlar. Sünger şişip kabardıkça, yapışık olduğu üst lastiği de çekip germeye başlar. Bu gerginlik nedeniyle lastik kıvrılarak, sürülen solüsyon miktarıyla orantılı olarak rulo halini almaya çalışır. Bu hale gelmiş bir lastiği tahtaya yapıştırıp oynadığınızda şunları görürsünüz:

*Lastik daha önceki haline göre oldukça hızlanır. Gerginleşen üst lastik topu çok zıplatır ve vuruşlarda bir mancınık gibi fırlatır.

*Lastik daha önceki haline göre topa daha iyi spin verir. Şişip yumuşamış süngerin içine top, daha kolay ve daha çok gömülür. Böylelikle vuruşlarda daha az güçle, topa daha fazla spin vermek olası olur.

*Lastiğe kolayca gömülen top tahtaya çarparak vuruşlarda daha çok sesin çıkmasına kapı aralar. Top, ıslak sünger ve tahtanın ortaklaşa yarattığı bu sesle lastik, vuruşlarda ötmeye başlar. (Çıkan ses bazı kulaklara müzik gibi gelirken, kimilerini de rahatsız edebilir.)

*Lastik eski haline göre, süngerin yumuşaması ve topu rakette biraz daha uzun müddet tutması sebebiyle daha kontrollü hale gelir. (Kontrolün artmasında lastiğin ötmesinin de tesirli olduğunu öne sürenler vardır.)

*Hızlandırıcı solüsyon tesiri geçicidir. Sürüldüğü andan itibaren buharlaşmaya başlayan solüsyonun lastiğe kazandırdığı etkiler birkaç saat sonra azalmaya başlar. En üst düzeyde tesiri ele geçirmek için, lastikleri her idman öncesi söküp, solüsyonlamak ve tekrar yapıştırmak gerekir. Bu da hem lastiklerin hem de oyuncunun ömrünü kısaltan bir işlemdir.

Su bazlı yapıştırıcılar:

Hızlandırıcı solüsyonların imalatı ve kullanımı 2008 seneninden itibaren Beynelmilel Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) tarafından yasaklanmıştır. Artık, lastikler tahtaya zarar veren uçucu kimyeviler içermeyen su bazlı yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılmaktadır. Bu tip yapıştırıcıların lastiğe hiçbir tesirleri yoktur, yalnızca yapıştırırlar.

Yeni nesil, su bazlıya uyumlu, kendinden solüsyon tesirli lastikler:

Son senelerde geliştirilen ve üretilmeye başlanan bu lastikler, su bazlı yapıştırıcı ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Piyasaya çıkan bir hayli markanın birçok lastiği arasında solüsyonun tesirlerinden bir ikisine sahip lastikler varsa da, her istikametiyle solüsyonlanmış bir lastiğin yerini alabilecek yeni nesil bir lastik daha üretilememiştir. Bu lastiklerin geneli oldukça hızlıdır, topu çok zıplatırlar, kontrolleri düşüktür, biraz öterler, yüzeyleri topu fazla tutmaz, narindirler, hemen yıpranmaya müsaittirler, fazla söküp takmaya gelmezler ve pahalıdırlar.

Kendinden solüsyon tesirli yeni nesil bu lastikler, fazla hızlı, kontrolü zor, hırpalanmaya gelmeyen, tez eskiyen, pahalı lastikler olmaları sebebiyle masa tenisi oynamaya yeni başlayanlara bırakın ihtiyaç duyulan olmayı, hiç uygun değillerdir.

Masa tenisine yeni başlayan oyunculara uygun bir raketin özellikleri neler olmalıdır?

Raketin tahtası ne hızlı ne de çok yavaş olmamalıdır.

Dolayısıyla tahta ne çok sert ne de çok yumuşak olmamalıdır.

Ağır yada çok hafif bir tahta seçilmemesi faydalı olacaktır.

Yeni başlayanların fark malzemeler kullanılarak üretilmiş teknolojik!! tahtalardan uzak durması doğru olur.

Tahtanın sapı oyuncunun eline iyi oturan uygun formda bir sap olmalıdır.

Ne çok ince süngerli ve yavaş savunma lastikleri, ne de kalın süngerli ve hızlı, atak lastikler uygun değildir. Yüzeyi yapışkan ve sert yapılı lastiklerde yeni başlayanlara pek uygun değildir.

Süngeri sert veya çok yumuşak olan lastikler de uygun olmayacaktır.

Orta sertlikte süngere sahip, çok hızlı olmayan ve topu çok zıplatmayan, yüzeyi topu fazla tutmayan atak lastiklerin, 1.7/1.8mm kalınlıkta olanlarını seçenek etmek en doğrusudur. (Sriver EL 1.7mm gibi)

Başlangıçta iki yüzde de aynı lastiği kullanmak oyuncunun gelişimini hızlandıracaktır.

Hasılı yeni başlayan birine en uygun ekipman, her istikametiyle orta karar olan ekipmandır.

Ekipmanın başlangıç ve orta düzeyli oyuncular için ehemmiyeti yok denecek kadar azdır.

Sık sık ekipman değiştirmek oyuncunun elini ve motivasyonunu bozarak, gelişimini engeller.

Hızlı bir gelişim için iyi bir partnerle sistemli ve düzenli idman, düzgün teknik için ise alıştırman desteği koşuldur.

 

Masa Tenisi Lastik, Lastik Önerileri, Masa Tenisi Lastik Önerileri, Su Bazlı Yapıştırıcılar, Masa Tenisi Lastik Özellikleri

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir