Let Kuralı

Masa Tenisi Let Amacı

Masa Tenisi Let ’in asıl amacı, ralli sonucunu etkileyebilecek bazı olaylar olduğunda, sayı vermeden rallinin sonlandırılmasıdır. Ancak, oyunu geçici olarak durdurmayı gerektiren başka nedenlerde vardır. Bu nedenler arasında, skorda oluşan hatayı düzeltmek, servis sırasındaki hataların düzeltilmesi ya da oyuncuların oynamakta oldukları yarı alanlarını değiştirilmesinin gerektiği durumlar veya zaman limitine ulaşıldığında çabuklaştırılmış sisteme geçilmesi söylenebilir.

 

Serviste Topun Ağa Değmesi

Masa Tenisi Let ’in en yaygın sebebi; serviste, üstünden geçerken topun ağ takımına temas etmesidir. Top ağa değdiği ana kadar servis iyi bir servis ise, ancak daha sonra top karşılayıcının yarı alanına doğru bir şekilde temas eder veya karşılayıcı oyuncu veya çift tarafından engellenirse; ralli let ile sonlandırılacaktır. Eğer top doğru alana temas etmez ise, karşılayıcı bir sayı kazanacaktır.

Servis sırasında top ağ takımına değdikten sonra hakem ve yardımcı hakem, oyunun durmasına neden olabilecek başka bir sebep yok ise topun doğru alana çarpmasını beklemeli ve sonra uygun anonsu yapmalıdır (Bakınız Ek-E)

Hakem veya yardımcı hakemden biri, serviste topun ağa değdiğine emin ise, masa tenisi let ile kesilecektir. Hatta, serviste topun ağa değdiği şüphesi varsa ve başkaca bir kusurun olmadığı hallerde bile oyunun devamına izin vermek yerine let anonsu yapılması daha iyi olacaktır. Bir veya daha çok oyuncunun da aynı şüpheyi duymaları riski vardır ve sonuç olarak, oyununu akışına tüm dikkatlerini veremeyebilirler.

Serviste topun ağa değdiğine inanan bir oyuncu bazen kolunu kaldırarak veya topu tutarak hakemin let kararı vermesini isteyebilir. Hakem net olmadığına emin olmadıkça, özellikle servisçi de rakibi ile aynı görüşte ise, genellikle bu isteğe uyacaktır. Ancak, hakemin böyle bir karar verme zorunluluğunda olmadığı ve hakem let anonsu yapmadıkça oyuncuların oyunu devam etmeleri gerektiği bilinmelidir.

 

masa tenisi servis atma

 

Oyun Duraklamaları

Bir diğer yaygın let nedeni, ralli sonucunu etkileyebilecek karışıklıkların oluşması- dır. Örneğin, diğer masadan oyun alanına gelen bir top veya oyuncuları ürkütebilecek ani yüksek gürültüler let nedeni olacaktır. Burada, bir kesilme riskinin varlığında derhal let anonsu yapılması, rallinin sona ermesini bekleyip, daha sonra karışıklığın önemli olup olmadığına karar vermekten daha iyi olacaktır.

Normal olarak rallinin içinde mevcut olan tesadüfi olaylarda let verilmemelidir. Örneğin, çift maçında eşi ile çarpıştığı için iyi bir karşılama yapamayan veya çevre panolarının üstünden atlama zorunda kalan oyuncu için let verilmezken bir olay oyun koşullarını rakip için dezavantaj yaratacak şekilde bozacak olursa let verilmelidir.

 

Hazır olmama

Hakem, topu karşılama için teşebbüs yapmamış olması şartıyla, karşılayıcının hazır olmaması halinde let verebilir. Ancak, karşılayıcının vuruş yapmamış olması letin gerekliliğine tek başına bir gerekçe olamaz. Hakem, karşılayıcının gerçekten hazır olmadığından mı, yoksa güç bir servis olduğunu görüp bilerek mi karşılamaya çalışmaya isteksiz davrandığını iyi değerlendirmeli ve ona göre karar vermelidir. Oyuncuların, hazır olmadıklarında, el kaldırarak bunu belirtmeleri teşvik edilmelidir.

 

Tekerlekli Sandalyede Oyun

Karşılayan, fiziksel engelden dolayı tekerlekli sandalyeli bir oyuncu ise, top karşılayanın yarı sahasında durursa, karşılayanın yarı sahasına değdikten sonra ağ takımı yönünde geri’dönerse veya tekler maçında, karşılayıcının yarı alanına değdikten sonra herhangi bir kenar çizgisinden dışarıya çıkarsa ralli let ile sonlandırılır. Top bir veya birkaç sıçrama yaptıktan sonra kenar çizgilerini geçebilir. Ancak, tekler maçında top yan çizgilere doğru giderken eğer karşılayıcı top yan çizgileri geçmeden önce vurmuş veya kendi yarı alanı üzerinde iki kere sıçramışsa bu servis iyi olarak değerlendirilecek ve masa tenisi let kararı verilmeyecektir.

 

NOT: Masa Tenisinde Let Nasıl Olur? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir