Masa Tenisi Hakkında 5 Detay

1. Masa Tenisi 1880’lerin sonunda İngiltere’de icat edildi:

Günümüz masa tenisi 1880’lerin sonunda İngiltere de oynanmaya başlandı. Oyunu keşfedenler kapalı versiyonunu geliştirerek kort tenisini taklit etmeye çalışıyorlardı. Böylece masa tenisinin erken sürümleri farklı oyun üreticileri tarafından yapıldı.

Türkiye'de Masa tenisi

 

2.Uluslararası yönetim organı ve Masa tenisinin resmi kuralları 1926 yılında formüle edilmiştir:

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu Avusturya, İngiltere, Almanya ve Macaristan masa tenisi dernekleri temsilcileri tarafından kuruldu. Bu toplantı sonrasında Avusturya, Çekoslovakya, İngiltere, Almanya, Macaristan, Hindistan, İsveç ve Galler’i ITTF’nin asıl üyeleri olmaya davet etti.

Ayrıca 1926 yılında masa tenisinin ilk kurallarını kabul ettiler bu kurallar uzun süre kullanımda kaldı.

 

  1. Ping Pong Diplomasisi 1971’de gerçekleşti:

Çin, İngiltere, ABD, Kanada ve Kolombiya’yı Çin de bir dizi dostça maç yapmak üzere davet edince dünya şaşkına döndü. Bu Çinin altı yıl boyunca dünyanın geri kalanıyla yaptığı ilk temastı. Tüm dünya medyası bunu ‘Ping Pong Diplomacy’ olarak adlandırdı.

 

  1. Çinli Oyuncular Oyuna Hakim:

Çin masa tenisin de dünyanın en iyi sporcularını yetiştirerek bu sporu milli spor haline getirmiştir. 1981den bu yana 119 dünya şampiyonundan 98i Çin uyrukludur.

Xu Xin

 

  1. 1500’den Fazla Çeşit Masa Tenisi Kauçuğu Bulunmaktadır:

Masa tenisi karşılaşmalarında rekabet edebilmek için oyuncular tercih ettikleri raketlerde sadece belirlenen kaplamaları(kauçukları) tercih edebilirler. Belirlenen bu listede 1500den fazla masa tenisi raketi kauçuğu vardır. Oyuncular raketlerin her iki tarafı için farklı kauçuklar kullanarak topa farklı vuruşlar yapabilmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir