Masa Tenisi Omuz Sakatlıkları

Omuz Sakatlıkları Sebepleri ve Belirtileri

Bu omuz sakatlıkları kapı aralayan atletik aktiviteler, raket sporları, yüzme, fırlatma sporları, halter ve büyükbaş hayvanları at ve kementle yakalama sporları olarak sayılabilir. Sporcuların etkinlik yoğunluğu ve hızı arttıkça veya çok uzun müddetler aynı aktivite yapılınca, adale ve tendon guruplarında şişmeler olabilmekte, bunun neticeninde da ağrı, hassasiyet, omuz hareketlerini yapamama vaziyeti ortaya çıkmaktadır.

Boyacılık, şöförlük veya marangozluk gibi aktiviteler de bu sakatlığa, veya var olan meselenin daha kötüye gitmesine kapı aralayabilmektedir. Tendinit, saç tarama, ceket giyme, gömleği pantolonun içine sokma, omuz üzerine yatma veya kolu baş üzerinde tutma gibi işlemlerde ağrı duyulmasına kapı aralar. Bu kısa müddetli keskin bir ağrı olabildiği gibi aylarca süren daimi bir ağrı da olabilir.

Teşhis

Omuz Sakatlıkları denilen Rotator cuff tendinitini teşhis etmek için kullanılabilecek belirli yollar vardır. Bunlar :

  1. Doktorunuzun sıhhat vaziyetinizi sürekli takibi.
  2. Fiziksel kontrolde yapılan belirli testler.
  3. Kemiklerin vaziyetini görmek açısından rontgen kullanımı.
  4. Cuff’ın yanındaki bursa bölümüne xylocaine enjekte edildiğinde ağrının azalması teşhisin doğruluğunu onaylayacaktır.
  5. Karmaşık vaziyetlerde cuff tendonlarındaki yırtılma veya meselesi belirlemede MR kullanılması.

Rehabilitasyon

Rehabilitasyon genelde operasyonsuz olmaktadır. Rehabilitasyon programının emeli ilk evrede tendonlarda oluşan şişmeyi normale döndürmek, sonra da rotator culf adalelerini gerip kuvvetlendirmek olacaktır. Şişme çoğunlukla dinlenme, buz rehabilitasyonu ve doktorunuzun vereceği ilaçlar ile kontrol altına alınabilmektedir.

Bu sakatlığa yol açan aktiviteyi azaltmak veya tamamiyle kesmek önerilmektedir. Bu yüzmede kolunuzu başın üzerine çıkarmamak veya baş üzerinde topa vurarak servis atmadan tenis oynamak şeklinde de olabilir. Günlük hayatınızda da bir takım aktiviteleri belirli bir müddet kesmeniz veya değiştirmeniz gerekebilir (sözgelimi bilgisayarda mouse kullanmamak, boya yapmamak, vs gibi).

Şişme kontrol altına alındıktan sonra doktorunuz büyük bir olasılıkla gerinme ve kevvetlendirme programı önerecektir. Rehabilitasyonun kalıcı olması için bu programa uymanız ehemmiyetlidir. Kuvvetlendirme programının ilk günlerinde çalışmalardan sonra omuzunuza buz koymanın yararı olabilir. Gerinme çalışmaları kuvvetlendirme çalışmalarından önce cuff adalelerini ısıtmak ve gerdirmek için yapılır.

Aşağıdaki çalışmaları haftanın en az dört günü (tercihan bazı günler dinlenerek, hergün) yapınız.

Gerinme 1

Sakatlığın olduğu tarafdaki kolu diğer omuzunuza koyunuz. Omuzunzu hafifçe ileriye doğru kazancınız. Sakat olan omuzunuzda hafif bir gerilme hissetmeniz gerekir.

Çalışma 1

Elinize ağır olmayan bir cisim alıp başparmağınız yere bakacak şekilde durup kolunuzu bacağınıza göre 45 derece yukarıya (veya ağrının müsaade ettiği yere kadar) kaldırırıp indiriniz.

Gerinme 2

Sakatlığın olduğu tarafdaki kolunuzu yukarıya ve başınızın arkasına kazancınız. Kolunuz olası olduğunca sağlam olan omuzunuzun arkasında olmalıdır. Bu vaziyetteyken bükülü olan dirseğinizi yavaşca geriye doğru esnetiniz.

  Çalışma 2

Bu çalışma ayakta esnek bir lastik bant kullanarak (üst resim) veya sakat omuz üzerine yatarak elde hafif bir ağırlıkla yapılabilir (alt resim). Önce yavaş ve kontrollü olarak çok sayıda resimde gösterilen hareketleri yapınız. Daha sonraki evrelerde lastiğin gerginliğini veya elinizdeki cismin ağırlığını artırarak devam ediniz.

Gerinme 3

Sakatlığın olduğu tarafdaki kolunuzu arkadan diğer omuzunuza doğru uzatınız. Bu vaziyetteyken omuzunuzu hafifçe öne doğru oynatınız. Sakat olan omuzunuzda hafif bir gerilme hissetmelisiniz.

Çalışma 3

Dirseğiniz masanın kenarında ve kolunuz aşağı sarkacak şekilde bir masanın üzerine yüzükoyun yatınız. Elinizdeki  cismi masa veya başınızın düzeyine kadar kaldırıp indiriniz. Bunu yaparken sırtınızın yükselmemesine dikkat ediniz. Dirseğinizi tavana doğru kaldırıp omuzunuzun kendi içinde sıkışmasını sağlayınız. İlk başlarda hafif bir ağırlıkla başlayıp önce teknik üzerinde çalışınız. Kolunuzu ağırlıkla beraber yukarıya doğru savurmayınız. Her zaman yavaş ve kontrollü olmanız gerektiğini anımsayınız. Omuzunuzun kevvetlendiğini hissettikçe ağırlığı ağır ağır artırınız.

Not: Biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz fakat ağrı hissetmemeniz gerekir. Burada gösterilen çalışmalar yeterli olabileceği gibi vaziyetinize bağlı olarak yeterli olmayabilir ve ek fiziksel terapi gerekebilir (ultrason, pasif jimnastik, vs). Fiziksel çalışmaların başarılı olmaması vaziyetinde doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda cerrahi müdahale de düşünülebilir.

Tedbir

Tendinitin oluşmasını önlemek için çalışma sürelerini çok uzatmamak ve çalışma aralarında yeterince dinlenmek gerekir. Çalışmadan önce ısınma ve gerinme hareketlerinin yapılması ayrı olarak omuz kuvvetlendirici çalışmalar da tendiniti engellemede ehemmiyetli olan işlemlerdir. Çalışma esnasında veya sonrasında omuz veya üst kolda oluşan hassasiyet ile hemen ilgilenilmesi meselenin kronikleşmemesi açısından ehemmiyetlidir ve gecikmeden hemen rehabilitasyona başlanılmalıdır.

 

Yukardaki açıklamaların sırasıyla resimleri:

Gerinme 1)

 

Çalışma 1)

 

Gerinme 2)

 

Çalışma 2)

Gerinme 3)

Çalışma 3)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir