Masa Tenisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Masa Tenisi, ortasına file gerilmiş bir masada, iki veya dört oyuncunun topu ileri geri atması şeklinde oynanır, diğer isimi pinpondur. Masası 274 santimetre uzunluğunda, 152.5 santimetre genişliğinde ve 76 santimetre yüksekliğindedir.

Masa tenisinin tarihçesine bakıldığında ilk oyunların, 19. asrın sonlarında İngiliz silahlı gücü tarafından Hindistan ve Güney Afrika’da oynandığı görülür.

Masa tenisi, 1950’lerde Asya’da yaygınlaşmaya başlamıştır. Asyalı sporcuların geliştirdiği “Penhold” tutuş şekli, son zamanlarda bir hayli sporcu tarafından kullanılır. Penhold tutuşu raket sapının başparmak ile işaret parmağı aracılığıyla tutulmasıdır. Masa tenisinde, rakibin attığı topa hızlı bir şekilde karşılık vermek ehemmiyetlidir.

Masa Tenisi Kuralları

  • Oyun, üç veya beş set olarak oynanır. Mücadeleler, servis atışı ile başlar. Beş sayıda bir servis atışı yapan takım değişir. Şayet, takımlar iki kişiden oluşuyorsa servisler masanın sağındaki oyuncular tarafından kullanılır. Eşler, servisi sırayla kullanır. Servis atışında top en az 16 santimetre yükseğe çıkmalıdır. Sadece servis atışlarında top, servisi kullanan takımın alanına bir sefer çarptıktan sonra rakip alana geçmelidir.
  • Oyun, alana en az bir kere çarpan topun stratejik hamlelerle rakip alana gönderilmesiyle devam eder. Set, bazı 21’e eriştiğinde biter. Ancak, 20-20 vaziyetlerinde o seti kazanabilmesi için peş peşe iki sayı kazanması gerekir.
  • Fileye değen toplar let olarak değerlendirilir ve servis tekrarı gerekir.

Masa tenisi güvenli bir spor olmasına karşın bir takım sakatlanmaların görülebildiği bir spordur. Bunların başında, tenisçi dirseği ve omuz sakatlanmaları gelir. Tenisçi dirseği, uzun yıllar masa tenisi oynayan sporcularda dirseğin iç bölümünde oluşan ağrılı bir hastalıktır. Nesneleri kavramada veya taşımada zorlanmalar görülür. Bunun önüne geçmek için, ağrılı bölgeye masaj yapılarak bir müddet dirseğin dinlendirilmesi gerekir. Omuz sakatlanmaları, omuzda ve üst kolda hareketi kısıtlayan bir hastalıktır. Sporcularda, idmanların sıklığına bağlı olarak tendonlarda şişme alana gelir. Omuz sakatlanmaları rehabilitasyonu, öncelikle şişmelerin buzla indirilmesi ve hemen peşinden alakalı adalelerin güçlendirilmesi adımlarından oluşur.

Masa tenisi ferdi olabileceği gibi takımla da oynanabilen hızın taktik ile birleştiği bir salon sporudur.

– Lütfen bu konu hakkındaki yorumlarınızı iletmekten çekinmeyiniz…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir