Masa Tenisinin Dünyada Gelişim Süreci

GELİŞİM SÜRECİ

​  Masa tenisi Gelişim süreci 1880’li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika’daki İngiliz ordu subayları tarafından salon tenisi adı ile oynanırdı. Salon teniside puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitaplardan yararlanırlardı.

Masa Tenisi Gelişim süreci, 1890’lı yıllarda İngiltere’de bu oyunun diğer çeşitleri geliştirildi. Bunlar “whiff whaff” (vif vaf) ve “gossima” (gosima) gibi değişik isimlere sahipti. Bir masa tenisi firması masaya kurulabilen portatif net, dışı fi le kaplı küçük toplar ve minyatür raketlerden oluşan salon tenisi malzemeleri satmaya başladı.1900’de Amerika’yı ziyaret eden İngiliz James Gibb (Jeyms Gib), dönerken yanında içi boş selüloid toplardan getirdi ve salon tenisini bu topları kullanarak oynamaya başladı. Gibb, topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkardığı sesi temsil eden “ping pong” ismini kullanmaya başladı. Fakat 1901 yılında İngiliz spor ekipmanları üreticisi olan John Jacques (Jon Jaggus) “ping pong” ismini kendi adına tescil ettirdi.

Bir başka İngiliz, E. C. Goode, 1902’de tahta raketin yüzeyini pürüzlü lastikle kaplayarak topa falso vermeyi başardı. Aynı yıl İngitere’de Ping Pong Federasyonu kuruldu fakat isim hakkının Parker Brothers firmasında olması ve ekipmanların çok pahalı satılmasından dolayı 3 yıl sonra kapandı.

Diğer üreticilerin genel bir isim olan “table tennis” masa tenisi adı altında sattıkları ekipmanlarla bu spor İngiltere ve Avrupa’da sessizce yaygınlaştı. 1921’de İngiltere’de yeni bir masa tenisi federasyonu kuruldu. 1926’da İngiltere, İsveç, Macaristan, Hindistan, Danimarka, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya ve Galler’in Berlin’de yaptıkları toplantıda “International Table Tennis Federation” Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu kuruldu. Masa tenisi alanında ilk dünya şampiyonası 1927’de Londra’da yapıldı. Macaristan sporcuları 1927’den 2. Dünya Savaşı’na kadar yapılan tüm yarışmalarda çok başarılı oldular. Bu dönemin en başarılı sporcuları bayanlarda yedi dünya şampiyonası kazanan Macar Maria Mednyanszky (Maria Mendiyanski) ve beş defa dünya şampiyonu olan yine Macar Viktor Barna ( Viktor Barna)’ydır.

Masa Tenisi Dünyada Gelişim Süreci için Amerika Ping Pong Federasyonu 1930’da kuruldu, fakat sadece Parker Brothers (Parkır Bıradırs) firmasının ekipmanları kullanılabildiği için üye sayısı fazla olamadı. 1933’de iki rakip federasyon daha kuruldu. Bunlar U.S. Amatör Masa Tenisi Federasyonu ve Ulusal Masa Tenisi Federasyonuydu. Bu üç grup 1935’te birleşerek U. S. Masa Tenisi Federayonu adını aldı. Bu federasyon 1994’de adını U.S.A. Table Tennis (teybıl tenis) olarak değiştirdi.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra bir süre daha Orta Avrupalı oyuncuların egemenlikleri sürdü. 1953’ten itibaren Asyalı oyuncuların egemenliği başladı. Asyalı yıldız oyuncuların aniden ortaya çıkmalarının bir sebebi Japon Horoi Satoh’ın 1952’de ilk defa kullandığı süngerli lastiklerin kullanılmaya başlamasıdır.

Bu yeni malzeme oyunu hızlandırdı ve oyuncuların topa daha fazla falso vermelerine imkân sağladı.

Asyalı oyuncular “penholder tutuşu” adı verilen ve raket sapının başparmak ile işaret parmağı arasında tutulduğu bir tutuş şekli geliştirdiler. Bu tutuş şeklinde her tür vuruş için raketin aynı yüzünü kullanıyorlardı. Bu tutuş bugün birçok üst seviye uluslararası oyuncu tarafından kullanılmaktadır. 1988’de masa tenisi erkek ve bayanlarda tekler ve çiftler müsabakalarını içeren olimpik bir spor dalı hâline geldi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir