Masaya Dokunma Kuralı

Masaya Dokununca Sayı Olur mu?

Saygıdeğer ve sevgili arkadaşlar. Masa tenisinde masaya dokunmak yasak mı, değil mi? Bu konu hakkında yeni başlayan kardeşlerimizin kafaları karışık durumda. Bunun için bu kural hakkında geniş çaplı bir araştırma yaptım ve kendi bilgilerimden faydalanmaya çalıştım.

Kuralı anlatmaya başlayalım. Masaya dokunma kuralı hakkında ilk dikkat etmemiz gereken şey, masaya hangi elimizle yada nasıl dokunduğumuzdur. Masaya hangi elimizle dokunursan sayı olur, hangi elimizle dokunursak sayı olmaz? Veya raket masaya değdiğinde sayı olur mu? Bu sorulara tek tek cevap verelim.

  • Serbest elle masaya dokunmak: Serbest elle masaya dokunmak yasaktır. Oyun içinde her ne olursa olsun serbest elle masaya dokunduğumuzda sayı karşı tarafın olacaktır.

Bu konu hakkında Masa Tenisi Kuralları şu şekilde beyan edilmiştir.

” 1.10.1.10. Rakibinin serbest eli, oyun yüzeyine değerse, sayı olur. “

 

  • Raketi tuttuğumuz elle masaya dokunmak: Raketi tuttuğumuz elle masaya dokunduğumuzda oyun kuralları bakımından bir problem teşkil edecek durum oluşturmuyor. Raket tutan elimizle masaya dokunduğumuzda birşey olmuyor.

 

  • Raketin Masaya Dokunması: Aynı şekilde raketle de masaya dokunduğumuzda da kurallara aykırı bir durum söz konusu değil. Oyun devam eder.

 

NOT: Masayı sarsmama ve serbest eli dokunmamak şartı ile masanın üstüne çıkıp bile vuruş yapabilirsiniz. 🙂 İzkediğim bazı maç videolarında bu tür olaylara tanıklık ettim.

Sorularınızı lütfen yorum olarak iletiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir