Forehand Yavaş Spin Vuruşu

Forehand yavaş spin en iyi şekilde masadan 50-100 santimetre uzaklıktan yapılmalıdır. Dizler hafifçe bükülmüş ve sol bacak biraz daha ileride olmalıdır. Vücut ağırlığı tez hareket edebilmek için parmak uçlarında olmalıdır. Sağ el hafifçe bükülmüş ve bel hizasında vücudun biraz önündedir. Sol kol da dengelemek emeliyle yeniden bükülmüş olmalıdır (Resim a).

Resim a Resim b
Resim c Resim d
Resim e

Top rakipden gelirken, sağ el arkaya doğru hareket etmeye başlar. Bu geri hareket bitiminde sağ el dik konumda ve raketin uç bölümü yere bakacak şekildedir. Raket diz hizasından aşağıda ve vücudun 15-20 cm sağ tarafındadır. Bu sırada bacakların bükülerek dönmesiyle vücut da döner. Vücut ağırlığı hareket nihayetinde 90o lik açıya sahip olacak olan sağ bacağa transfer edilir. Sol bacak 120o-130o açıyla bükülü ve hafifçe sağ tarafa dönüktür. Bacakların açıklığı omuz genişliğinden daha fazladır (resim b,c).

Bu pozisyondan el ve bacakların yukarıya ve ileriye doğru hareketi başlar. Raket ile topa top en yüksek noktaya zıpladıktan ve düşmeye başladıktan sonra 70o-80o açı ile vurulur. Top ile temas esnasında hafif bir bilek hareketi de yapılır. Hareket sonunda raket önde ve baş hizasından yukarıdadır. Bunlar olurken vücut ağırlığı sol bacağa transfer edilir ve sağ ayak ile gövde topa hız vermek için yardımcı olurlar (resim d,e).

Forehand Yavaş Spin hakkında soru ve görüşlerinizi yorum olarak iletmenizi rica ediyorum. Yorumlarınız sayesinde masa tenisine yeni başlayan arkadaşlarımız Forehand Yavaş Spin hakkında geniş fikirler edinmiş olacaklar.

7 İletiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir