Oyun Geliştirme Yöntemleri

Masa Tenisi Oyun Geliştirme Yolları;

Masa tenisinde oyun geliştirme için devamlı sızlanıp oyunum gelişmiyor diye yakıntı eden oyunculardan bıktım. Devamlı olarak aynı şeylerden yakıntı ederler (ekseriyetle de bunlar YANLIŞ sebeplerdir) ve bu yüzden de oyun geliştirme leri şart olan istikametleri ile hiç ilgilenmezler. Çoğu oyuncunun gelişimine çok tesir eden belirli şeyler vardır :

 1. Yetersiz ekipman kullanımı. Ne kadar hızlı ekipman kullanırlarsa, o ekipmanı kullanmayı o kadar yavaş öğreneceklerdir, o da öğrenebilirlerse.
 2. ROBOTİK ve AVANAKÇA çalışmalar yaptıktan sonra yanlış mantık kullanarak MANASIZ mücadeleler yaparlar. Bu mücadelelerde zayıf olan taraflarını çalıştıracakları yerde yalnızca kuvvetli olan taraflarını kullanırlar. Bu mücadeleleri kazanmak için oynarlar, çalışma olarak düşünmezler.
 3. Yanlış sebeplerden dolayı çalışma arkadaşını yanlış seçerler. Aşağıda da göreceğimiz gibi, çalışma arkadaşı fark sebeplerden yeterli/yetersiz olabilir.

Bu yazı 2 ve 3 numaralı sebeplere odaklanmaktadır.

Sizin de göreceğiniz gibi, benim inancıma göre oyun geliştirme nin sorumluluğu büyük oranda oyuncunun kendisine bağlıdır. Bir sabah kalktığınızda perişan oynuyorsanız ben size 3 şey söyleyebilirim :

 1. Bu SENİN suçun. Bundan dolayı…
 2. Bunu HAKEDİYORSUN. Fakat üzülme …
 3. DÜZELTMEK için … yapabilirsin.

Şayet oyunun geliştirmek istiyorsanız, ‘Oyunum neden gelişemiyor?’ diye sormak yerine kendi kendinize ‘Neden oyunum gelişmeli?’ diye sormalısınız (‘Ben gelişmek için ne yapıyorum? ve bir işe yarıyor mu?’). Şayet oyun gelişmiyorsa, çalışmalarınızda bir şeyler EKSİKTİR. Masa başında saatler harcamanın (oyun/çalışma) reyinizi geliştirme için etkisi olacaktır fakat oyununuz belirli bir düzeye geldikten sonra az bir ek gelişim için çok daha fazla çalışma yapmanız gerekecektir. Bu mertebede size vuruşlarınızı ve ayak hareketlerinizi cilalamak, strateji vermek ve en iyi oyununuzu oynatmak için bir çalışma arkadaşı (veya çalıştırıcı) gerekecekir.

Buna ek olarak şayet çok iyi bir oyuncu değilse, yalnızca BİR çalışma arkadaşı bulmanız yeterli değildir. Aslında size şart olan hepsiyle oynayabileceğiniz BİR ÇOK FARK oyun arkadaşlarıdır. Ne kadar birbirinden değişik stil /ekipman / kişilik / strateji / kuvvetli ve zayıf tarafları varsa sizin için o kadar iyidir. Çalışmalarınızı ODAKLANARAK yapmanız gerekir. Zayıf tarafınızı geliştirmek, kuvvetli tarafınızı geliştirmekten çok daha kolay ve hızlıdır. Zayıf taraflarınıza çalışmalısınız : Bir takım oyuncuların backhand vuruşları yoktur ama çok iyi forehand vuruşları vardır. Tahmin edin bakalım bu oyuncular ne taraflarını çalıştırıyorlardır? Haftada 4 saat öldürücü forehand vuruşu çalıştıklarını farzedelim. Bunun yerine 2 saat backhand, 2 saat de forehand çalışmış olsalar, genel oyun şekilleri CİDDİ oranda gelişecektir.

Uzun rallileri (top gidiş gelişleri) yapamamak, uzun tırtıl / kısa tırtıl / antispin / OX lastiklere / zamklı süngerlere / kesenlere (evet loop yapıp da kesme yapamayan oyuncular vardır) karşı oynayamamak veya servis karşılayamamak çok ehemmiyetli ama geliştirilebilir zayıflıklardır. ÇOK KOLAYLIKLA loop yapmanız için size ŞEKER gibi toplar atan arkadaşınızla oynamanız oyun geliştirme konusunda faydalı olacaktır. Fakat uzun tırtıl ile oynayan ve size ZEHİRLİ ve belirsiz toplar atan bir kesmeciye karşı oynamanıza oranla ÇOK DAHA AZ gelişecektir.

Muhtemelen dirseğe gelen toplara vuramamak, bileğinizi hızlı çevirerek vuramamak veya yavaş backhand loop yapamamak gibi ‘ileri düzey zayıflıklarınız’ vardır. Bu zayıflıklar belirli çalışmalar veya odaklanılarak yapılan rallilerle geliştirilebilir (her fırsat bulduğunuzda zayıf vuruşlarınızı yapmakta istekli olmanız gerekir). Balanslı ve istikrarlı bir stil geliştirmek için çalışma yapmak yerine mücadele yapmaya benzediği için ralliler yapmanızı bilhassa öneririm. Bu tür çalışmanın yararını görmek için kontrollü oynayabilen ve size devamlı kapasitenizi zorlayacak toplar atan bir çalışma arkadaşına ihtiyacınız vardır. Farklı spinler, kesme, itme, blok ve loop yapabilen (bir çeşit Waldner gibi!) bir çalışma arkadaşı çok değerlidir. Böyle bir partneri bulduğunuz vakit bu oyuncuya size en çok mesele çıkartan problemlerinizi söylemelisiniz. Böylelikle rallileri sizin çalışabilmenize uygun vaziyete getirebilecektir. Eğer partneriniz akıllıysa, kendisi de alelacele anlayacağı için, ona hiç bir şey söylemeniz gerekmez. Strateji ve savunma oyuncuları da iyi bir çalışma arkadaşı olabilirler.

Kuvvetli ve zayıf taraflarınızı zati biliyorsunuz. Ayrı olarak size en çok meselesi neyin çıkardığını da biliyorsunuz. Şayet size mesele olan zayıflıklarınızla yüz yüze gelmek istemiyor ve bunlara karşı koymayı reddetmek istiyorsanız MESELE DEĞİL. İstediğinizi yapabilirsiniz ve buna da hakkınız var. Fakat oyunum gelişmiyor diye YAKINTI ETMEYİN.

Tamam – Şimdi sevdiğiniz çalışma arkadaşlarınızı biraz irdeleyelim…

Çalışma Arkadaşlarını Seçmek

Bence çalışma arkadaşını seçerken dikkate alınması şart olan ehemmiyetli şeyler vardır :

KÖTÜ BİR çalışma arkadaşı İYİ BİR çalışma arkadaşı
Her zaman aynı kişiyse (şayet sizden çok daha iyi birisiyse olabilir, fakat o vakit da siz onun için kötü bir çalışma arkadaşı olursunuz, veya iyi bir çalıştırıcıysa olabilir). Devamlı değişen bir yüzdür. Ne kadar değişik stil ve ekipmana karşı oynarsanız o kadar iyidir.
Başka bir çalışmaya geçmeden önce 40 dakika süresince aynı hızda Forehand-Forehand loop yapıyorsa. Her türlü vuruşlarla / spinlerle / noktaya atışlarla / hızlarla ısınan oyuncu. Bu tek boyutlu bir oyuncu değildir.
Robotik çalışmalar yapar (sözgelimi sen bir FH, bir BH loop yap ben de çapraz blok yapayım gibi çalışmalar). Kafayı çalıştırmayan robotik oyun tarzına uygundur. Ralli esnasında kontrol ve karşı-kontrol vuruşları geliştirebileceğiniz ve sizi ralli sırasında taktik kararlar almaya zorlayacak çalışmalar ve sıkı ralliler yapar.
Oyununa çok alışık olduğunuz bir oyuncudur. Maç yaptığınızda size (her ne sebeple olursa olsun) zor anlar yaşatan bir oyuncudur.
Daimilik yerine hızı seçenek eden oyuncudur. Çalışma sırasında topu öyle bir öldürür ki sizin topu geri döndürme talihiniz hiç yoktur. Spin, doğru yere atma ve daimiliği tercih eden oyuncudur. Sizi kontrol için oynamaya zorlar. Ayaklarınızı çalıştırarak topa vurmanızı sağlar.
Onun servislerinize alıştığınızda sizin servis karşılamanızı geliştirmenizi istemez. Yeni servislerle sizi şaşırtabilir.
ALL ile OFF arası stilde oynar (muhtemelen düz lastikle loop yaparak). Bu stil en yaygın stildir ve muhtemelen zaten ÇOK alışık olduğunuz için size sorun olma ihtimali azdır. Raket çevirme, backhand loop yapan penholder, atak yapan defansçı, çok değişik raket kombinasyonu gibi alışılmamış, uç veya karmaşık bir stil ile oynar. Çalışma arkadaşlarınız içinde bu tür oyuncular olmalıdır.
En iyi oyununuzu oynamanıza müsaade eder. Böylelikle birbirinize kolay toplar atarak etrafınıza oynayabildiğinizi gösterirsiniz. Sizin rahat oynamanıza müsaade etmeyecek yıkıcı bir oyun stili vardır. FAKAT spine, hız değişimine, noktaya top atma gibi vuruşlara alışmanız için uzun ralliler yapmanıza müsaade eder.
Sizinle peş peşe bir ton avanakça mücadeleler yapar. Mücadeleler ikinizden birisi tarafından rastgele bir sonuçla kazanılabilir fakat hiç biriniz kendinizi zorlamıyorsunuzdur. Çok daha az mücadele yaparsınız fakat her sayı için savaştığınız için bunlar çok daha sıkı ve yoğundur.
Top toplamayı sevmez. Vuruşların dışarı gitmesinin de oyunun bir parçası olduğunu anlamıyormuş gibi görünür. Sabırlıdır. Sizi peş peşe zor toplarla besleyip size sorun olan vuruşları yapabilmeyi öğrenmenizi sağlar.
Kazanmayı ve kaybetmeyi bilmez. Boş konuşur, hile yapar. Diğer insanları yargılar. Kendisinin oynadığını sanır (her ne kadar iyi oyuncu olursa olsun). ‘Masa tenisi önyargıları’ vardır. Açık fikirli iyi bir kişiliktir.
Dünya çapında oyuncuları, takımları, markaları bilir (veya bildiğini sanır). Kaideleri ve ekipmanların nasıl oynadığını bilir.
Sizin masa tenisi arkadaşınızdır ve her zaman sizinle oynamak ister. Diğerleriyle de oynamak ister.
Yalnızca ve yalnızca çalışmak için kulüpte gördüğünüz birisidir. Bu arada arkadaşınızdır.
Bilgiyi sizinle paylaşmaz (mesela en iyi servisini maçlar dışında atmaz). Oyununuzu böyle birisiyle nasıl geliştirebilirsiniz? Tavsiyelerde bulunur. Size kendi zayıf taraflarını gösterir. Böylelikle siz bunlardan yarar sağlamaya çalışırken kendisi de geliştirmeye çalışır.
Kendi kuvvetli tarafıyla sizin kuvvetli tarafınıza karşı oynayıp uzun ralliler yapmak ister. Kendi zayıf tarafıyla sizin zayıf / kuvvetli tarafınıza karşı (veya tersi) oynamak ister.
‘Çok iyi’ ve ‘iyi vuruş’ dışında size hiç bir düşüncesini söylemez. Size faydalı ve kullanılabilir düşüncelerini söyler.
İyi bir partner olduğunu düşünür. İyi bir partner olmaya çalışır.

SADECE arkadaşınız ile çalışmak istiyorsanız devam edin. Kendi seviyenizde ve birbirinizin oyununu tanıdığınız bir partner ile iyi eğlenirsiniz. Fakat geliştirmeyi veya turnuvalara katılmayı düşünüyorsanız (belirli bir hırsla ve kazanmayı düşünerek), aynı oyuncuyla çalışmak iyi bir seçenek değildir (yumuşak bir ifade ile).

Ek bir kısa liste aşağıda verilmiştir.

Sizin gelişmenizi engelleyen etkenler

 1. Mantıksız inanışlar: Uzun tırtıl kandırmaca değildir. Looplar tek vuruş tipi değildir. Senin arkanda mistik bir güç yoktur, vuruşu kendin kaçırdın, baht yasasız değildir, oyunun bir parçasıdır.
 2. Aklını kullan. Aşağıdakilerden çoğu bir çok oyuncuda olan bir ZİHİN HASTALIĞIDIR.
 3. Daha zayıf oyuncularla oynamama. Bu SIZIN değil ONLARIN gelişmesini engelleyecektir. KENDINIZDEN DAHA İYİ oyuncularla oynamayı seviyorsunuz değil mi? (EMİNİM Kİ SEVİYORSUNUZDUR). ÖYLEYSE neden sizden DAHA KÖTÜ oyuncularla oynamayı reddediyorsunuz? Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de başkalarına o şekilde davranın, egoist olmayın.
 4. Şikayet, kendiliğinden konuşma, boş konuşma, oflayıp puflama, uydurma sebep bulma, zihin oyunları. Bunlara ihtiyacınız yok. Bunlar psiko-pongdur.
 5. Yanınızda duran size hiç bir faydası olmayacak taktikler veren (‘hadi o vuruşları kaçırma’ gibi eğer size nasıl yapacağınız öğretilmediyse hiç bir faydası olmayan) sözde çalıştırıcılar.
 6. Enerji içeceklerini, enerji çikolatalarını ve atletlerin gıdası vs gibi raklamı yapılan hiç bir gıdayı yiyip içmeyin. Onlar masa tenisi için iyi değiller (üzerinde Stiga yazsa dahi). Yorgunsanız dinlenin. Su için veya muz yiyin.
 7. CHO diye bağırmak. Topu yükseğe atarak servis atma (eğer bu servisi avantaj olarak kullanabiliyorsanız olabilir). Üst seviye oyunculardan kopyaladığınız bu pozların hiç bir manası yoktur.
 8. Yeni ekipman. Para harcayıp daha iyi oyuncu olmayı bekleyemezsiniz. Elinizdeki ekipman stilinize UYGUN DERECEDE UYGUNSA, üzgünüm fakat, yeni ekipman alarak oyununuzu GELİŞTİREMEZSİNİZ. Fakat KENDİNİZE uygun bir ekipmanı bulmanız gerekir. Ekipmanları tecrübe etmek (tekniğinizi geliştirmek işleminde vuruşlarınızı yeni ekipmanı kontrol edecek şekilde adapte etmek ve topa doğru vuruşlar yapmak) netlikle oyun geliştirme için faydalı olacaktır.
 9. Hızlandırıcı zamk kullanımı. Bir takım oyuncular hızlandırıcı zamkın yararını görürler, bazıları ise görmezler. Hızlandırıcı zamk ile sizin netlikle daha iyi oynayacağınızı sanmayın. Hızlandırıcı zamkın vuruşlarınızı daha hızlı ve daha spinli yapacağını bilin (bu maharetinize ve stilinize bağlı olarak sizin için iyi veya kötü olabilir).
 10. Bir oyuncunun kıyafeti ve görünüşünün oyunu ile bir alakası YOKTUR. Bunu kabul edin.
 11. Masa tenisi kitapları almak. Sizin oyun geliştirme de olan şey bu kitapları okuyup, anlamak ve anladıklarınızı çalışmaktır. BUNLARI kütüphaneden tutmak değil. Aynı şey masa tenisi videoları için de geçerlidir.
 12. Işık, taban, masa, top, ısı, nem, genişlik, gürültü, rahat insanlar, seyirciler, rakibinizin arkadaşları, kendi arkadaşlarınız vs. gibi uygun olmayan harici şartlar. Bunlardan bazıları oyun geliştirme sürenizi etkileyebilir (oyundan çok düşerek yerde yatmanıza kapı aralayan kaygan bir zeminin oyununuza etkisini inkar etmek ), ama bunların zihninize etki etmesine mani olmalısınız (taban konusunda yakıntı ve sızlanmaya başlamayın). Bunlar konsantrasyon ve performansınız için iyi olmayan BOŞ ve HİÇ BİR İŞE YARAMAYAN şeylerdir (taban değişemeyeceğine göre).

 

 

oyun geliştirme

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir