Oyun Koşulları

Oyun Koşulları masa tenisi için olmazsa olmaz kurallardan biridir. Çünkü bu oyun şartları olmadan masa tenisi kuralsız bir hale gelecektir ve sporcular için zorlayıcı bir hal alacaktır.

 

Masa Tenisi Oyun Koşulları

 

OYUN KOŞULLARI NELERDİR?

Oyun koşulları nın kabul edilebilirliği ile ilgili son karar yetkisi başhakemdedir. Ancak, normal olarak, bilhassa oyun başladıktan sonra, oyun koşulları nda sapmalar olduğunda bunlarla ilk karşılaşan, ilk gören, mücadelenin hakemi olacaktır. Bu yüzden hakemler, oyun koşulları konusunda kaide ve yönetmelikleri iyi bilmeli ve alana gelen sapmalar kendi düzeltme yetkisi içinde değilse, başhakeme uygun ve doğru bir şekilde rapor edebilmelidir.

Oyun alanı ve ışıklandırmanın yüksekliği, normal olarak oyun salonu tertip ettiği, masalar ve ağ takımları uygun bir şekilde yerleştirildiği vakit kontrol edilmiş olmalıdır. Ancak, mücadelenin hakemi, oyun başlamadan önce oyun koşulları nı bozabilecek rastgele bir farklık olmadığından emin olmalıdır. Mesela; ışık kaynaklarında oluşabilecek bozukluklar, masanın ve etraf panoların yerlerinden oynamış olmaları veya ağ takımının gerginliğinin gevşemiş olması kesin hakem tarafından kontrol edilmelidir.

Mücadelenin hakemi, olası olan hallerde sapmaları bizzat gidermeye çalışmalı, ancak, yapamıyorsa oyunu bekletmek yerine şipşak başhakeme uygun şekilde bildirmelidir. Başhakem uygun oyun koşulları yine oluşturuluncaya kadar mücadelesi geciktirebileceği gibi, bir başka masaya da aktarabilir. Ancak, oyun koşulları ndaki bozulma ve sapmalar ehemmiyetsiz boyutlarda ise, başhakem ve oyuncular bu bozulmayı dikkate almaksızın, mücadelenin idealden daha düşük şartlarda devam etmesi ile ilgili anlaşabilirler.

Mücadele görevlileri, reklam kaidelerine uyulduğunun gözlenmesinden sorumludurlar. Oyun alanının içinde ve etrafındaki malzeme ve donatım üzerindeki reklamların sayısı, boyutları ve rengi, başhakem tarafından, gerektiğinde düzeltmelerin mücadelenin başlamadan önce yapılabilmesine imkan tanıyacak şekilde, zamanında kontrol edilmelidir. Müsabaka esnasında, hakemler, oyuncuların elbise ve numaralarının üzerindeki reklamların sınırlamalara uygun olduğunu denetlemelidir.

Ağın gerginliğinin ve yüksekliğinin kontrolü hakem ve yardımcı hakem için ehemmiyetlidir.

Çift mücadelelerini içeren takım yarışmaları da dahil bütün mücadelelerden önce bu kontrolün yapılması gereklidir. Hakemin eli ile dokunarak tahmini bir karar vermesi uygun olmaz. Kimi masa tenisi malzemesi satıcıları, meblağlılığı sağlamak üzere “ağ ölçer” üretmektedirler. Bu ağ ölçerler, tam lOO gram ağırlığındadır ve iki kademelidir. Birinci kademe 15,25cm. uzunluğunda, ötekisi lcm. daha kısadır.

Uzun kademe ile ağın yüksekliği kontrol edildikten sonra, kısa kademe ağın üstüne oturtulur ve ağ ölçerin ayakları oyun yüzeyine değinceye kadar, ağ gerginliği ayarlanır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir