Pinpon (Ping Pong) Nedir? Nasıl Oynanır?

Ping Pong Nasıl Oynanır?

PinPon veya masa tenisi, her yaştan ve seviyeden oyuncular arasında popüler bir oyundur. Okulda, rekreasyon merkezinde, evde, işte ve hatta bilardoya alternatif olarak barlarda oynanabilir. Popüleritesinin aksine, birçok insan oyunun resmi kurallarını bilmez veya kendi kurallarını uygulamayı tercih eder. Uluslarası Masa Tenisi Fedarasyonu’na göre pin pon un ana kurallarını öğrenin.

Pin Pon Raket ve Top
Raket herhangi boyutta, şekilde veya ağırlıkta olabilir ancak tahtanın düz ve sert olması gerekir. Raket, yüzde 85 doğal tahtadan oluşmalıdır ve yapışkan tabaka, karbon elyafı, fiberglas veya sıkıştırılmış kâğıt gibi malzemeler içerebilir ancak toplam kalınlığın yüzde 7,5’unu geçmemelidir. Top, küre biçiminde, 1,6 inç çapında ve 2,7 gr ağırlığında olmalıdır.

Pin Pon Servis
Servis başlangıcında top, servis yapan kişinin boş elinin avucunda serbest şekilde durmalıdır. Top, servisten önce başparmak ve işaret parmağı arasında sıkıştırılamaz. Servisi yapan kişinin topu dikey şekilde atması gerekir böylece top en az 12 cm yükselir. Servisi yapan kişi topa düşmeye başlarken sadece bir kez vurabilir.

PinPon Puanlama
Birkaç yolla sayı kazanılır. Rakibin doğru servis yapmakta başarısız olması, rakibin topu karşılayamaması ve rakibin topu engellemesi bir oyuncunun sayı almasının ana yollarıdır.

Ayrıca, çiftler arası maç yapılırken doğru oyun sırası bozulursa, bir puan verilir.

Eğer top masaya çarpmadan masa dışına çıkarsa, topa vurmayan takım bir puanla ödüllendirilir.

PinPon Oyun Uzunluğu
Oyun uzunluğu zamanla kararlaştırılmaz ancak önceden belirlenmiş puan sayısına göre oynanır. İki oyuncu 10 sayıyla berabere kalmadığı sürece oyun 11 puan üzerinden oynanır. Böyle bir durumda, oyunun bitmesi için oyunculardan birisinin iki puan önde olması gerekir.

PinPon Oyun Sırası
Tekli oyunlarda, servisi yapan kişi servisi yapmalı ve servisi karşılayan kişi topa geri vurmalıdır. O andan itibaren, servisi yapan ve karşılayan kişiler dönüşümlü olarak oyun bitene kadar topa vurmalıdır.

Çiftli maçlarda, servisi karşılayan kişi topa geri vurur ve sonra servisi yapmayan kişi topu, servisi karşılayan kişinin partnerine atar. Oyun bu düzende devam eder.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir