Raket Özellikleri

Masa tenisi raketi

RAKET ÖZELLİKLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR;

Raket özellikleri hakkında sormak istediklerinizi yorum yaparak iletiniz.

  1. Raket özellikleri, rastgele bir boyut, şekil ve ağırlıkta olabilir. Ancak tablası eğilmez, sert ve düz yüzeyli olacaktır.
  2.  Tabla kalınlığının en az % 85’i tabii tahta olacaktır. Tablanın içindeki yapıştırıcı tabakası, karbon lifi, cam lifi veya sıkıştırılmış kağıt gibi lifli malzemeler ile sıkıştırılmış olabilir. Ancak bu tabakalar toplam kalınlığın % 7,5’u veya 0.35 mm’den daha kalın olmayacaktır. (Hangisi daha küçük ise).
  3.  Tablanın topa vurmak için kullanılan yüzü, yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 2 mm’den çok olmayan, pütürleri dışa doğru, kolay bir pütürlü lastikle, yada yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 4 mm’den çok olmayan, pütürleri içeri veya dışarı doğru sandviç lastikle kaplanmış olacaktır.
  4.  Kolay pütürlü lastik, bütün yüzeyi süresince cm2’de 10’dan az, 50’den çok olmayan düzgün dağılmış pütürlü, natürel veya sentetik, tek tabakalı gözeneksiz bir lastiktir.
  5.  Sandviç lastik, kalınlığı 2 mm’den çok olmayan kolay pütürlü bir dış tabaka ile kaplanmış gözenekli bir lastik tabakasıdır.
  6.  Lastik kaplama malzemesi tablayı tamamiyle kaplamalı, ancak taşmamalıdır. Yalnızca, tablanın raket sapına en yakın ve parmaklarla kavranan bölümü kaplanmamış bırakabilir veya herhangi bir malzeme ile kaplanabilir.
  7.  Tabla, tabla içindeki her tabaka ve kaplama malzemesinin her tabakası veya tablanın topa vurmadan kullanılan yüzündeki yapıştırıcı, daimi, kesintisiz ve her yerinde aynı kalınlıkta olacaktır.
  8.  Tablanın kaplı yüzündeki kaplama malzemesinin yüzeyi veya kaplamasız tabla yüzü; donuk bir yüzde canlı kırmızı, diğer yüzde siyah olacaktır.
  9.  Yüzeyin daimiliğinde ve renginin tek düzeliğinden kaza neticesi oluşan küçük sapma ve aşınmalara, yüzeyin niteliği ehemmiyetli ölçüde değiştirmediği sürece müsaade edilebilir.
  10.  Oyunun başlangıcında veya oyun içinde raketini değiştirdiğinde, her oyuncu, rakibine ve hakeme kullanacağı raketi gösterecek ve incelemelerine müsaade edecektir.

 

RAKET ÖZELLİKLERİ ve OYUNA ETKİSİ

Raket özellikleri iyi bir raketle oynamak bir savaşta iyi bir silahla savaşmaya benzer. Karşı taraftakinin raket özellikleri hakkında bilgi sahibi iseniz ona görede önlem alabilirsiniz. Raket özellikleri oyunun kaderini değiştiren en önemli unsurlardan biridir ki topa falso vererek rakibi şaşırtmaktan ziyade kesme ve spinlerinizi de karşı tarafa kuvvetli bir şekilde göndermenize olanak sağlayacaktır.

 

NOT: Masa Tenisi Masası Özellikleri ve Masa Tenisi Raket Tutuş Şekli adlı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir