Raket Tutuş Şekli

Shakehands Tutuş Şekli

Dünyada en yaygın olarak kullanılan tutuş şekli budur. Forehand ve backhand vuruşları için benzer güçle vuruş yapılabilmesine olanak sağlar. Dezavantajı backhand-forehand geçiş aralığının geniş olmasıdır.

Bu tutuş için:

  • Raketin sapıyla tokalaşarak başlayın. Sonra işaret parmağınızı lastiğin alt bölümü süresince uzatın. Bu rakete ekstra balans sağlar.
  • Şimdi başpamağınızın durduğu yeri kontrol edin. İşaret parmağınızın olduğu tarafın ters yüzünde lastiğin alt ucunda olmalıdır. Başparmak raket sapına dik vaziyette olmalıdır ve başparmağın yumuşak bölümü tahtaya değmemelidir.
  • Sonra işaret parmağıyla baş parmak arasındaki oyuğu kontrol edin. Raket bu noktaya (belki biraz işaret parmağı tarafına doğru lakin hiç bir vakit başparmak tarafına doğru olmamalıdır) yerleşmiş olmalıdır. Net konumu biraz farklılık gösterebilir.
  • Bu tutuş şekli, raket başparmak ve işaret parmağı ayrı olarak raket sapında en az üç parmak tarafından tutulur. Ek olarak orta parmak raketin ağırlığına destek verir. Parmaklar doğru yerlerindeyken raket çok sabit ve dengeli olur. Backhand vururken başparmak kuvvetli destek olur. Forehand vururken aynı işi işaret parmağı yapar.

post-1-1208636692_thumb.png

Penhold Tutuşu

Asyalı oyunucların ananesel tutuş şekli olan Penhold tutuşu kalem tutmaya benzer. Çin ve Japon tutuşu olmak üzere iki yaygın kullanımı vardır. Her iki tutuş şekli için sapı bu tutma şekline uygun olan raket kullanmak gerekir. Japon tutuşunda kullanılan raketin sapı daha kalındır. Japon tutuş şekli daha kuvvetli forehand vuruşları yapılmasını sağlar fakat backhand vuruşları için daha dezavantajlıdır. Çin tutuş şeklinde ise forhand-backhand vuruşları arasında hızlı geçiş avantajı vardır.

Penhold tutuş şekli, backhand vuruşlarındaki zayıflığı sebebiyle bilhassa yeni başlayanlar için shakehands oynayanlara göre daha çok çalışma gerektirir. Oyuncular bu tutuş şeklinin backhand dezavantajını, son senelerde yaygınlaşmaya başlayan ters backhand penhold vuruşu (reverse penhold backhand) ve ayak hareketlerini çok geliştirerek karşılayabilmektedir.

Çin Penhold

 

çin raket tutuş şekli

 

Japon Penhold

japon raket tutuş şekli

Çinlilerin ve Japonların raket tutuş şekilleri birbirlerine çok benzerdir. Çinliler parmaklarını biraz serbest bırakırlar. Japonlar buna nazaran rakete daha çok hakim olmak için raketi iyice kavrayıp sıkarlar. Raket tutma tipleri aynıdır fakat çok küçük ayrıntılar vardır.

NOT: Masa Tenisi Raket Özellikleri adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir