Servis Atma Taktikleri

masa tenisi servis atma

 

Selamlar, masatenisine yeni başladığımda yaşadığım sıkıntılardan biri de kolay dahi olsa belli bir strateji üretememek düşünememekti. Belli bir oyuncuya karşı oynuyorum fakat işler iyi gitmiyor. Zor vaziyetteyim acilen bir sayıya ihtiyacım var veya sette sayılar 9-9 olmuş ama ne servis atayım ne yapayım bilmiyorum…

Bu yazıda bilhassa yeni başlayanlara veya basit ve kolay sayı almanın yeni yollarını keşfetmek isteyenlere kendimce uyguladığım küçük ve basit taktikleri anlatmak istedim.

Taktik 1)  Yarı uzun boş servis ve 3. topa sert atak.

Rakibiniz her topa spin yapan bu haliyle de sizi rahatsız eden biri mi?

Peki onu spin yaptığına pişman edelim ki bir topa spin yaparken iki kez düşünsün ve balansı bozulsun.

Servis bizdeyken boş olduğunu belli etmemeye çalışarak (başka bir deyişle falso vermişiz gibi yaparak)yarı-uzun boş bir servis atıyoruz. Kısa değil başka bir deyişle rakibin masasına iki kez sekmeyecek fakat çok uzun da değil rakip sert bir spin yapmayacak. Masadan iki karış taşacak bir uzun servis bu.

Böyle servislere bu tip her topa spin yapmak isteyen oyuncular hep yumuşak kolay ve garanti bir spin ile başlar. Emelleri sizi blokta bırakmaktır. Fakat biz blok yapmayacağız. Rakibin yumuşak garanti bir spin yapacağını bildiğimizden pozisyonumuzu evvelce aldık ve masa üstü sert bir kontra yaparak veya masaüstü ters köşeye basarak sayıyı alıyoruz.

Hem sayı aldık hem de rakibin oyunundan ödün vermesine neden olduk. Artık o servislere spin yaparken iki defa düşünecek, ya spin yapmayıp topu ittirecek ve biz spinle başlayacağız veyahut daha sert bir spin yapmaya çalışıp hata yapacak.

Taktik 2) Rakibin zayıf kanadını sömürmek.

Dünyanı en klasik şeyidir. Rakibin örneğin backhandi zayıf diyelim. Herkes ne yapar rakibinin bachandine servis atar, bachandine spin yapar başka bir deyişle her topu backhandine atar…

Fakat zati backhandi zayıf olan oyuncu hayatı süresince bu tip rakiplerle oynamış ve kendince savunma mekanizmaları geliştirmiştir. Backhandi zayıf oyuncu sahanın tamamını forehand almaya çalışır. Bu yüzden servisi iyice backhand köşesinde bekler. Forehand köşesini daha fazla boş bırakır backhand köşesine gelen topları da forehandiyle alır. Siz daimi topları backhandine yollarsanız rakibiniz de topun nereye geleceğini rahatça tahmin eder ve daimi öldürücü forehandiyle backhand köşesinden atak yapmaya başlar.

Peki o vakit ne yapacağız? Servisi forehandine atacağız. Fakat iyi forehandi olan birinin forehandine servis atmak ne kadar akilane? Bir takım şartlar altında çok akilane…

Koşullarımız şu: servis alçak ve kısa olacak. Başka bir deyişle forehandi iyi olan oyuncu bu servise atak yapamayacak. Peki forehandine servis atmamız ne işimize yarayacak? Backhandi zayıf olan oyuncuyu zorunlu olarak forehand köşesine çekmiş olacağız. Artık zayıf olan backhand köşesini ancak backhand vuruşlar yaparak müdafaa edebilir. Dolayısıyla 3. topu hep backhand köşesine yollayacağız. İster ittirelim ister spin yapalım( seçenek sebebidir) geleni backhand köşesine yolladığımız zaman rakibe hata yaptırmamış işten bile değil.

Taktik 3) Rakibin zayıf kanadını sömürmek. (Volume 2)

Rakibin zayıf istikametini sömürmenin bir başka yolu ise onun attığı servisleri nasıl karşılayacağınızı bilmekte. Diyelim yeniden backhandi zayıf. O zaman forehandine kısa verebilirsiniz. Kısa vermek yumuşak bir bilek ister ayrı olarak rakip servisi uzun veya üstten falsolu atıyor olabilir o zaman kısa vermek olası olmayabilir. Bu vaziyette ise forehandine ama iyice açığa hem de mümkünse top yandan dışarı çıkacak şekilde side spinli olarak topu forehande atmaktır. Böylelikle rakip forehand spin yapar veya forehandden kısa verdiğiniz topu ittirir ama hiçbir zaman tesirli atak yapamaz ve size oyunu yönlendirmek için fırsat vermiş olur. Böylelikle gelen topu backhande bloklarsınız veya uzun ittirirse backhandine spin yaparak sayı alma talihi yakalarsınız. Ama en baştan backhandine servis atıp backhandine spin yaparsanız rakip forehand dönerek o topları kafanızda kırabilir aman dikkat…

Taktik 4) Forehande kısa backhande uzun- backhande kısa forehande uzun servis…

Taktik başlıktan da belli… Sebep? Rakip her zaman sizin atacağınız servisi tahmin eder ve ona göre pozisyon alır ona göre ayaklarını ayarlar. Sürekli backhandine uzun servis atıyorsanız ve rakibin backhandi de kötüyse o topu foreandine almak için iyice backhand köşesine kayıp uzakta bekleyecektir. Bu vaziyette forehande kısa bir servis( hele ki üstten falsolu servisinizi kısa tutmayı muvaffak olabiliyorsanız tadından yenmez) çok tesirli olur.

Forehande kısa attığınız servislere iyice alışan rakip ise masaya girdikçe girer. Bu vaziyette belli etmeden aynı rutinde havaya attığınız topu son anda bilek hareketiyle hızlıca backhand köşesine yollarsanız rakibi kötü pozisyonda yakalarsınız. Alın size bir başka basit taktik…

Taktik 5) Nasıl servis yediririm?

Benzer hareketlerle topa değişik istikamette spin verebilirseniz servis yedirirsiniz. Bunun dışında bir de top üzerindeki spinin azlığı veya çokluğu ile ilgili rakibi kandırabilirsiniz.( kocaman hareket az spin veya çok küçük bir hareketle çok spin üretmek gibi)

Benzer hareketle nasıl farklı spin üretirim? En kolayı yolu topa side spin vermekle yani yandan temas kurmakla olur. Raketiniz açısını birazcık değiştirirseniz net/yan spin üretirsiniz biraz daha değiştirirseniz yan/üstten falsolu servis atmış olursunuz. Neticede hareket benzer spin ise farklı olur.

Taktik 6) Forehand köşesine bachand servis…

Ovtcharov, persson, korbel, primorac ve diğerleri… Hepsi backhandden servis atmayı sever. Önceden servisi gizlemek serbestken bile dönüp backhand servis atabiliyorlardı peki neden?

Zira bir forehandinize gelen kısa topları açmak daha zordur. Dikkat edin bütün saldırgan olan ve ayaklarına güvenen oyuncular forehandlerine gelen kısa topları bile backhandleriyle açarlar. Zira böylesi daha kolaydır. Ama backhandleriyle forehand köşesine kadar gelen oyuncular backhand köşelerini boş bırakmış olurlar ve bu yüzden zor vaziyete düşebilirler.

İşte biz de backhand servislerimizi rakibin forehandine kısa ve genelde bolca kesik-yandan falso ile atarsak avantaj elde ederiz. Hem rakip atak yapmakta zorlanır ve ittirmek zorunda kalır hem de bilek hassasiyeti daha düşük olduğu için genelde topu uzun verir ve bize atak yapma talihi bırakmış olur. Rakibin eli hassas ise ve topları kısa karşılayabiliyorsa o zaan yandan falsoyu iyice artırmak, kasik yerine boş servis atmak veya servisleri çok kısa atmak yerine yarı uzun-masadan çıktı çıkacak gibi atmak rakibin size topu uzun vermesini sağlayabilir.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir