Servis Kullanma ve Saha Seçimi

Masa tenisi çin

 

• Müsabakaya kura atışı ile başlanır. Kurayı kazanan oyuncu veya çift, alan seçimi veya servis kullanma hakkına sahip olur. Şayet oyuncu veya çift istediği sahada başlama hakkını seçerse oyun diğer oyuncu veya çiftin servis atışıyla başlar.

• Her iki oyuncunun onar sayı almaması haricinde servis iki sayıda bir el değiştirir. Ancak her iki oyuncu veya çift onar sayıya erişirlerse veya çabuklaştırılmış sisteme geçilmişse servis atma ve karşılama sırası aynı şekilde devam edecek, ancak her oyuncu sırası geldiğinde yalnızca bir servis atar.

• Çift yarışmasının her setinde, ilk servis atma hakkına sahip çift, kendi aralarında ilk servisi kimin atacağını belirler. İlk sette karşılayıcı çift kendi aralarında ilk karşılayanın kim olacağını kararlaştırır.

Bunu izleyen setlerde, ilk servisçi belirlendikten sonra bir evvelki sette bu oyuncuya servis atan oyuncu ilk karşılayan olacaktır.

• Çiftlerde her servis değişiminde, bir evvelki servisteki karşılayıcı servisçi, servisçi ise karşılayıcı olacaktır.

• Bir sette ilk servisçi olan oyuncu veya çift, bir sonraki sette ilk karşılayan olacaktır. Çift yarışmasının yapılacak son setinde çiftlerden biri 5 sayıya eriştiğinde, takip eden servis karşılama vaziyetinde olan çift, kendi aralarında servis karşılama sırasını değiştirecektir.

• Her sette, oyuncu veya çiftler, alan değiştirecektir. Ayrı olarak, yarışmanın yapılacak son setinde, taraflardan biri 5 sayıya eriştiğinde, tarafl ar yeniden alan değiştirecektir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir