Spin Çeşitleri

Masa tenisinde kaç değişik temel spin çeşitleri vardır? Bu meselenin en yaygın yanıtı 4 olacaktır: topspin, kesme ve her iki istikamette yanspin. Bir çok oyuncu için bu yeterli bir yanıttır. Ancak daha doğru yanıt yedi artı sayısız kombinasyonlarıdır.

Top birbirine dik olan üç değişik eksende ve her bir eksende iki değişik istikamette dönebilir. Farzedelim ki topa vuruş yaptınız ve topun dönerek gidişini gözlemliyorsunuz. Spin Çeşitleri şu şekildedir;

  • Şayet top ileriye doğru dönüyorsa bu bir topspin dir.
  • Şayet top geriye doğru dönerek gidiyorsa bu bir kesme dir.
  • Şayet top sağdan sola ve ileriye doğru dönüyorsa bu bir sağ yanspin dir.
  • Şayet top soldan sağa ve ileriye doğru dönüyorsa bu bir sol yanspin dir.
  • Şayet top size göre saat istikametinde dönüyorsa bu bir sağ burgulu spindir.
  • Şayet top size göre saatin ters istikametinde dönüyorsa bu bir sol burgulu spindir.
  • Şayet top hiç dönmüyorsa bu spinsiz bir vuruştur.

Spinsiz vuruşlar kendi başına bir spinli vuruş olarak da düşünülürler. En üst düzey oyunculara kulak verirseniz onların “aşırı spinsiz” ifadesini kullandıklarına tanık olursunuz. Bu tezat gibi görünmesine karşın söz ettikleri şey çok spinli (çoklukla kesme) gibi görünen spinsiz bir servistir.

Burgulu spinlere üst seviye oyuncuların servisleri dışında seyrek rastlanılır. Bu spin genelde yalnızca topu yükseğe atarak yapılan servis vuruşlarında üretilebilir. Şayet böyle bir spinle karşılaşırsanız yanspin ve burgulu spin farkını iyice anlamış olmanız gerekir. Dönüş eksenini gözünüzün önüne getirirseniz anlamanız daha kolaylaşır. Yanspin için eksen yukarıya ve aşaıya doğrudur. Burgulu spin de ise eksen size ve sizden uzağa doğrudur (topspin ve kesme için soldan sağa doğrudur).

Meraklıları için kesme/topspin, yanspin ve burgulu spinin aslında toplam tam 27 kombinasyonu vardır (bu üç tür spinin 8 kombinasyonu vardır. Siz de bulabilirsiniz!). 27 değişik spin tanımlamasını size alıştırma olarak bırakıyorum (spinsiz vuruşu unutmayın!).

 

Masa tenisi spin türleri

 

 

Spin çeşitlerini inceledik. Spinlerimizi geliştirmek için bolca antreman yapmamız gerekecek. Spin ile oynayan sporcuların genellikle savunmayı kesme ile yapanlara karşı oldukça zorlandıklarına şahit oluyoruz. Bunun için yazmış olduğum Kesiğe Spin Vurma adlı yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir