Spin Ne Demek?

MASA TENİSİNDE SPİN NEDİR?

Spin, Masa tenisini diğer sporlardan ayıran şeydir. Çoğu spor dallarında bir şekilde topa falso verilir, ancak hiçbirisinde masa tenisinde olduğu düzeylerde değildir. Üst düzey oyuncularda spin, bilmeyenlerin hayal dahi edemeyeceği uç seviyelere erişir.

Alt seviye oyuncularda ise spinin ehemmiyeti daha azdır. Yalnızca topspin ve kesme kullanılır. Bunların hiç birisi de çok yüksek tesirli olarak kullanılmaz. Fakat spini kullanmak ve başetmek için bilgisi olmayan oyuncular (çocuklar dahil) masa tenisini tam manasıyla anlayıp takdir edemezler.

Topa, topun üst tarafı sizden ileriye doğru (alt tarafı da size doğru) dönecek şekilde vurursanız topspin vuruşu yapmış olursunuz. Topspin hemen hemen tüm atak vuruşlarında kullanılır. Topspinli bir top, spinsiz bir topa göre daha tez düşer. Bu da topun hızlı vurulsa bile masaya düşmesine kapı aralar. Topspin olmadan hızlı vurulan şutların çoğu masanın dışına doğru gidecektir.

Kesme (veya backspin) topspinin tersidir. Topa, topun üst tarafı size doğru (alt tarafı da sizden ileriye doğru) dönecek şekilde vurursanız kesme vuruşu yapmış olursunuz. Kesme daha çok topun kontrollü ve düz olarak gitmesini sağlayan ve çoğunlukla defansif olarak kullanılan bir vuruştur. Bu vuruş topun yükselmesini sağlar – şayet yerçekimi olmasaydı top sahiden de yükselirdi. Her ikisi birbirinin tesirini sıfırlar ve top karşıya düz bir şekilde gider.

Şayet kesme vuruşunda topa hızlı vursaydınız bu iyi bir vuruş olmazdı. Çünkü kesme vuruşu topun düşmesini engellerdi ve top direk dışarıya giderdi. Topun düz olarak karşıya gitmesi özelliğini kullanarak topu file düzeyinin hemen üzerinde daha uzun müddetli olarak havada kalmasını sağlayabiliriz. Bu özellik topun karşıya alçaktan gitmesini sağlar ve rakibin şut atmasını engeller.

Çocukların tüm spin kuramını bilmeleri gerekmez. Onlara topspinin topu alçaltacağını, kesmenin ise topu yavaşlatacağını öğretmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise onlara spinin nasıl üretileceğini, hangi vuruşta hangi spinin kullanılacağını ve fark spinlerle nasıl başedeceklerini öğretmeniz gerekir.

Masa Tenisi Forehand Vuruş, Masa Tenisi Backhand Vuruş, Forehand ve Backhand Vuruş

Topspin vuruşu topa yukarıya doğru hareketle beraber vurarak yapılır. Topa ne kadar fazla fırçalama hareketi uygularsanız o kadar çok spin elde edersiniz. Spin oluşturmayı talebelerinize açıklama ederken, serbest elinize bir top alın. Diğer elinizdeki raket ile topun neresine ve nasıl vuracaklarını gösterin. Çocukların spinin nasıl oluştuğunu görmeleri gerekir. Bu vuruşa daha sonraki konularda tekrar dönülecektir.

Kesme vuruşu ise topspine benzer şekilde fakat aşağıya doğru bir hareketle yapılır. Bu vuruşu da aynı şekilde elinize bir top alıp bu topun neresine ve nasıl vurulması gerektiğini gösterin. Bu vuruşu kesme ile ilgili daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Spinli bir topu karşılarken spini yerine koymak için ters hareket yapmanız gerekir. Sözgelişi, kesme bir topu karşılarken spinin tesirini yerine koymak için topa yukarıya doğru vurmalısınız, ters takdirde top fileye doğru gider. Topspinli bir topu karşılarken de topa aşağıya doğru istikamet vermezseniz top direk dışarıya gider.

Spin ayrı olarak servislerde de kullanılır. Çocuklar için ilk evrede kolay topspin ve kesme servisler uygundur. Bunlara daha sonra yan falso da ilave edebilir. Yeni başlayan çocuklarda, hangi çocuğun ne tür servisler atabileceğine sizin karar vermeniz ve uygun servisleri öğretmeniz gerekir.

2 İletiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir