Spine Şut Atmak (Spine Spin)

Rakibiniz yüksek spin yapıyor, bunu görüyorsunuz, pozisyonunuzu da alıyorsunuz, herşey tamam fakat nedense spine şut vurmak istediğinizde top hep dışarı gidiyor, rakibiniz de bu konfordan yararlanıyor ve hep yüksek ve dolu spin yaparak sizi rahatsız ediyor. Blok da yapamıyorsunuz, onlar da dışarı gidiyor.

Peki hiç bu şutları ağa takmayı tecrübe ettiniz mi ? Evet, rakibiniz nasıl olsa dolu spin yapıyor, bunu biliyorsunuz, ayrı olarak yüksek geliyor, bu defa kendinize şunu söyleyin: “Spine şut attığımda ya karşı masaya gidecek, veyahut ağa takılacak, ama hiçbir zaman dışarı gitmeyecek”. Bu düşünceler beyninizde enerjiyle dolaşırken siz de ağı amaçlayın, hem de kendi alanınızı amaçlayın, şaka yapmıyorum, topu karşı masaya vurmayı düşünmeyin. Zati sizi ve beni bitiren düşünce topu karşı masaya vurma düşüncesi, topu karşı masaya vurma kaygısıdır. Bu kaygıdan arınmış bir şekilde ben bu topu ağa takacağım deyin, ağa doğru vurun. Ağa takarsanız da “evet muvaffak oldum, ağa taktım, dışarı vurmadım” deyin. Hatanın zıttını yaparsanız ortasını bulma talihiniz olur.

Önceden yüksek spine şut tecrübe ediyordunuz dışarı gidiyordu, varsın birkaç gün de ağa gitsin n’olacak ? Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez; Nihayetinde kazanan siz olacaksınız. Böylelikle, “o açıyla vuruyordum dışarı gidiyordu, bu açıyla vurunca da ağa gidiyor, demek ki şu açıyla vurmalıyım ki masaya gitsin” deme bahtını yakalamış olacaksınız.

Bu tecrübeden önce yüksek ve dolu spine vurduğunuz şutların

Dışarı çıkma yüzdesi : % 80
Karşı masaya gitme yüzdesi : % 10
Ağa gitme yüzdesi : % 10

[ Bu yüzdelere ıskalama, çıtlama, pıtlama vs. dahil değildir. ]

görüldüğü gibi dışarı atma ve ağa takma yüzdeleri arasında akılalmaz bir fark var. Bu tecrübeleri yaparak en azından şu yüzdeleri yakalamalısınız:

Dışarı çıkma yüzdesi : % 35
Karşı masaya gitme yüzdesi : % 20
Ağa gitme yüzdesi : % 45

Olsun en azından bir balans yakaladınız. Bu balans sayesinde hatalarınızı azaltacak belki de şu yüzdeleri yakalayacaksınız:

Dışarı çıkma yüzdesi : % 15
Karşı masaya gitme yüzdesi : % 70
Ağa gitme yüzdesi : % 15

Böyle bir muvaffakiyet yüzdesini kim istemez ki ? Şayet sağlam bir eğitime ayıracak zamanınız yoksa, en azından bu metotları deneyin. Eğitim alarak bu işi okulunda öğrenmiş olanlar bu küçük teferruatları zati biliyorlar.

 

masa tenisi spin ile ilgili görsel sonucu

 

Önceden yazmış olduğum Masa Tenisi Kesiğe Spin Atmak adlı makalemi de okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir