Taktik Oyuncusu Nasıl Olur?

Bu yazının emeli taktik stil isimi verilen oyun stilini tanımlamaktır.

Hepimiz biliyoruz ki masa tenisinde atak ve savunma oyun stilleri vardır. Bunlara ek olarak karışık stiller de vardır (backhand tarafından kesme, forehand tarafından loop yapan oyuncular gibi). Hafif vuruşlarla topu uzun müddet oyunda tutan, değişik spinler yapan, rakibin hatasını bekleyen (hem de hata yapmaya zorlayan), çok değişik lastikleri çevirerek raketin her iki tarafıyla her türlü vuruşu yapabilen oyuncular vardır. Rastgele bir lastik kombinasyonuyla aklınıza gelebilen her türlü blok türünü yapabilen oyuncular da vardır. İstenirse bu liste sonsuza kadar uzatılabilir…

 

Masa Tenisi Taktik

 

Peki o vakit taktik stil de nedir?

Tabi ki her stil bir noktaya kadar taktikdir. Loop yapan bir oyuncu “bir sonraki vuruşumu nereye yapayım?”, “şimdi hangi servisi atmalıyım?”, “bir sonraki vuruşum emniyetli ve yavaş loop mu olsun, yoksa rizikolu bir topspin mi olsun?”, “temponun değişmesi bana mı yoksa rakibime mi fayda?”, vs gibi kararları vermek zorundadır. Bunların hepsi mücadelenin seyiri ve neticenini etkileyecek ve çok ehemmiyetli olan ‘taktik oyuncusu kararlardır’.

Fakat bir loop oyuncusu hala bir loop oyuncusudur ve bu mentalite ile oynadığı için tüm vuruşlarını, temposunu, vs., hep loop stiline göre yapar. Değişik tür vuruşlar da yapabilir, ancak bu vuruşları kafa yapısını değiştirmeden, kendi oyun stiline dönebileceğini umarak yapar.

Benim tanımıma göre ‘taktik oyuncular’, HER ŞEYİ yapabilen ve kazanmak için her türlü taktiği uygulayabilen oyunculardır. Rastgele bir stilde oynayabileceği, bir stilden diğerine geçiş yapabileceği, veya istediği takdirde stilleri karıştırarak oynayabileceği için taktik oyuncusu nun her istikameti yeteri kadar iyi olmalıdır. Bunları yapmasının emeli kazanmak ve maksimum tesirle oynamak içindir.

Bir ek not : Benim yaptığım ‘taktik oyuncusu’ ve ‘taktik stil’ tanımları başkalarının yaptıkları tanımlardan değişik olabilir.

Stil farklıkları ile alakalı olarak benim taktik bir oyuncu veya böyle bir oyuncu olmak isteyenlerle alakalı düşüncelerim aşağıdadır (Not : ‘stil farklığı’ terimi bir tek vuruşu belirtiyor olabilir (genelde de böyledir)) :

 1. Rakibinizin sizi zorlaması karşısında stil değiştirmek bir zayıflık ve kendi oyununuzu empoze edemediğinizin göstergesidir. Bir takım oyuncular (taktik oyuncusu veya olmayan) bunu çaresizlikten dolayı yaparlar (rakip onları masadan uzaklaşmaya zorlayınca kesik oynamaya başladığını farzedelim) ve neticede kazanabilirler. Bu tür mecburi farklıklardan kaçınılamaz fakat sayıları asgari düzeyde olmalıdır. Stil değişiminin rakibi zor vaziyette bırakmak emeliyle yapılması ise yararlıdır ve bu istikamete doğru gidilmelidir.
 2. BELİRLİ sebeplerden dolayı kendinize has bir stili kullanmanız gerekir. Bu, hızlı ve çok düşünmek ve bir çok şeyin farkında olmak demektir. Taktik oyuncuların çoğu epeyce spekülatif bir oyun stiliyle oynarlar. Oyuncuların düzeyi yükseldikçe rakibin öldürücü vuruşları daha tehlikeli vaziyete gelir ve bu büyük bir zayıflık haline dönüşür. Vuruş yapmaktan korkmamalı, saldırgan ve rizikolu oynamalısınız. Aslında taktik oyuncuların çoğu belirli atak yetenekleri olan defansif oyunculardır. Rakibine harbiden BÜYÜK mesele yaşatmak için backhand loop yapmayı öğren, atak için topu aç, servislere atak yap, saldırgan kesme ve blok yap.
 3. Bu kadar geniş bir stil yelpazesiyle oynamak için ekipman ve bu ekipmanın oyun içinde kullanımıyla alakalı çok iyi seçim yapmak gerekir. Taktik oyuncusu iki yüzü birbirinden çok farklı olan kombinasyon raketler kullanırlar ve bazıları da oyun esnasında raketi çevirerek vuruş yaparlar. Bunun kimi avantajları ve dezavantajları vardır:

Kombinasyon raket kullanımı ve çevirerek oynamanın avantajları:

 • Raketi çevirmek taktik ve varyasyonlarda %100 lük bir artış sağlar. Aslında raketi çevirmeden oynayan ve kombinasyon raketi olan bir oyuncu, düz lastikler dışındaki çoğu lastik fark stillerde oynamaya müsait olmadığı için, taktik oyuncusu çok karışık stilli bir oyuncudur. Düz lastik değişik stillerde oynamaya müsaittir fakat bu tür lastiklerle bazı stilleri oynamak zordur. Bu yüzden düz lastik dışındaki lastiklerin kullanımı önerilir.

  Lastiklerin farklılığı değişik stillerde oynama olanağı sağlar. Raketi çevirme işleminin taktiklerde ayar, teknik, tutuş, kafa yapısı, ayak hareketleri, vs. içeren karmaşık bir işlem olduğunu unutmayınız.

 • Kontrolü yüksek ekipmanla oynamak size yüksek tempo ve istediğiniz noktaya vuruş yapabilme olanağı sağlar.
 • Şayet elinizde doğru ekipman varsa bir stili (veya vuruşu) daha iyi uygulayabilirsiniz. Bu da aşağıdaki dezavantajlar ne derse desin, kombinasyon raket kullanımının ehemmiyetle önerilmesi demektir.

Kombinasyon raket kullanımı ve çevirerek oynamanın dezavantajları:

 • Belirli lastiklerle rizikosu az bir oyun oynadığınız için oyununuzun belirli bölümlerini geliştiremezsiniz. Antispin veya uzun tırtıl ile servis karşılamak bir opsiyon değildir : Rakibiniz bunu kendi avantajına kullanabilir, ve ayrı olarak servis karşılamanız gelişmez.
 • Defansif veya pasif lastiklerle oynamanın bir diğer dezavantajı da olabileceğiniz kadar aktif oynayamamaktır. Bu büyük bir dezavantajdır fakat alışılmamış bazı vuruşları yapmak bunu kompanse edebilir (uzun tırtıl veya benzerleri ile şut atmak gibi). Bu da uzmanlaşması zor bir vuruştur. Bunun yerine defansif vuruşları daha agresif olarak yapmayı tavsiye ederim. Ayrıca rakipler düşünülebilir pasif lastiklerden (anti-uzun tırtıl gibi) gelen vuruşları kendi avantajına kullanabilirler.
 • Oynadığınız stile göre yanlış tarafta yanlış lastikle yakalanabilirsiniz (yakalanacaksınız da). Bunun neticeleri her iki tür lastikle çok çeşitli ve değişik vuruşlar yaparak minimize edilebilir, fakat bazı vaziyetlerde oyunun gidişini kontrol edememenize neden olur. Bu büyük bir problemdir ve üst düzeyde çok az raket çeviren oyuncu olmasının sebebidir (yalnızca savunma oyuncuları vardır ve onlar da ilk hamleyi bilerek rakibe verirler).
 • Raket çeviren bir oyuncu için uzmanlaşması en zor olan şey fark lastik ve vuruş kombinasyonları için değişik tutuş şekilleri kullanmaya başlamasıdır. Bunu yanlış bir tarafı yok, tavsiye de ederim. Ancak uzmanlaşması çok uzun süren ve geliştirmesi de zor olan bir işlemdir.
 1. Bir çok vuruşta uzman olmanız gerekir. Bu da taktik oyuncusu teknik meziyetlerinin çok yüksek olması demektir ve üst düzeyde hiç bir genç oyuncuda bu meziyetler daha oluşmamıştır. Her iki taraftan loop stilini öğrenmek, fark oyun stillerini öğrenmeye (fark ayak hareketleri, teknik, tutuş şekli, kafa yapısı… gerektirir) kıyasla, çok daha ivedi ve kolay öğrenilebilir (dolayısıyla rastgele bir taktik oyuncusu nun baş edemeyeceği kadar iyi vaziyete getirilebilir). Tabi bu yalnızca çok üst düzeyler için. Diğer tüm düzeylerde taktik oyuncusu zor rakipler olur.
 2. Kendi sınırlarınızı bilmeniz gerekir. Bu tüm oyuncular için geçerlidir. Hangi bölümlerini kullanacağınıza siz karar vereceğiniz için kendi oyununuzu daha iyi ve derinlemesine bilmeniz gerekir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir