Uzun Tırtıla Karşı Oynama Taktikleri

UZUN TIRTIL LASTİĞE KARŞI NASIL OYNANIR?

Masa Tenisi Lastik, Lastik Önerileri, Masa Tenisi Lastik Önerileri, Su Bazlı Yapıştırıcılar, Masa Tenisi Lastik Özellikleri

40 yaş üstündeki bir çok oyuncum masaya yakın oynayan oyuncular için uzun tırtıl lastik kullanımı konusunda bir yazı yazmamı istiyorlardı. Bu oyun şekli daha yaşlı masa tenisi oyuncuları arasında çok popülerdir. Bu stil onlara oyunu yavaşlatma ve sayı kazanmak için güç ve ayak hareketleri kullanmak yerine el yeteneklerine odaklanma olanağı vermektedir.

Bu tür stile karşı atak yapabilen oyuncu sayısı az olduğu için masa tenisi robot çalışması bu teknikleri öğrenmek ve çalışmak için bilhassa yararlıdır. Harbiden de bu şekilde oynamayı öğrenirken bir çok rakip oyuncu çaresizlikten sinirlenir ve sizinle hiç çalışmak istemezler.

Şimdi uzun tırtıl ile masaya yakın oynayan oyuncularda cephanesinde olması şart olan altı temel vuruşa bakalım. Bu vuruşların hepsi backhand vuruş olarak anlatılmışlardır.

  1. Kesmeyi kaldırma: Bu vuruş raket hafifçe açık olarak yapılır. Vuruşun kendisi çok kolaydır. Top temas hatıranda ileriye ve hafifçe yukarıya doğru itilir. Vuruş daha çok kol hareketi olarak yapılır ve bilek hareketi azdır veya hiç yoktur. Uzun tırtıl ile bu vuruş yapıldığında rakipten gelen kesme vuruşu kontrollü topspin vuruşuna dönüştürür. Hızlı vuruş için yeteri kadar topspin üretebileceğiniz yegane vuruş budur.
  1. Kesmeye karşı yan spin atak vuruşu: Düz lastikle oynayanlara en garip görünen vuruştur. Bu da kesmeyi kaldırma vuruşuna benzer şekilde yapılır. Topla temas esnasında raket ileriye itilir ve ardından sağa doğru çekilir (sağ elle oynayanlar için). Raket açısına bağlı olarak bu vuruş değişik şekillerde spinsiz, yanspin veya hafif topspin üretir. Rakibinizi hataya zorlayan bir vuruştur.
  1. Kesmeyi iterek atak yapmak: Uzun tırtıl lastiğe karşı topu itmek çok saldırgan olabilir. Topu iterken topla hafif bir temas sağlanırsa giden top spinsiz (ölü) bir top olur. Daha sert bir temas yapılırsa (daha fazla kuvvetle) hafif topsinli olarak gider. Bunun neticeninde rakipten atak yapabileceğiniz yüksek top gelir.
  1. Kontrollü karşı atak: Topspine karşı uzun tırtıl ile atak yapmanın püf noktası vuruşunuzun hızını kontrol edebilmektir. Gerekenden daha hızlı vurmayın. Yapacağınız vuruş kesme falso içereceği için üretebileceğiniz hızın her zaman bir sınırı olacaktır. Şayet süngersiz uzun tırtıl ile oynuyorsanız vuruşunuz genelde yavaş olacak ve daha fazla kesme falso içerecektir. Süngerli uzun tırtıl ile yaptığınız vuruş ise daha hızlı ancak daha az kesme falsolu olacaktır. Vuruş kol ile ileriye doğru bir hareket ile yapılmalı ve kolay tutulmalıdır. Uzun tırtıl ile karşı atak yaparken işlemi raketin yapması gerektiğini unutmayın. Rakibi hata yapmaya zorlayan sizin vuruşlarınızın hızı değil, gönderdiğiniz toplardaki daimi değişen falsodur.
  1. Defansif kesme blok: Bu vuruş isminden da anlaşılacağı gibi aşağıya doğru kesme hareketi içeren bir blok vuruşudur. Çok falsolu topspine karşı kullanıldığı vakit çok kuvvetli kesme olarak geri gider ve çoğu kez rakip bu topu keserek size göndemek zorunda kalır. Bu da size atak yapma fırsatı doğurur.
  1. Geri Çekerek blok: Yeniden vuruşun ismi ne olduğunu anlatıyor. Topspin olarak gelen bir topa karşı blok yaparken topla temas sırasında raket hafifçe geriye doğru çekilir ve topun hızının çoğu yok edilir. Bu vuruş sayesinde rakibin atak yapmaya devam edemeyeceği kadar kısa toplar gönderilebilir. Bu teknik süngersiz uzun tırtıl lastiklerde çok tesirlidir.

İşte size masaya yakın uzun tırtıl vuruş teknikleri. Düzgün olarak kullanıldığında bu vuruşlar, rakibinizin işini çok zorlaştıracaktır. Talihinize siz bu vuruşları çalışıp hatasız vaziyete getirirken robotunuzun hiç bir yakıntısı olmayacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir