Yardımcı Hakem Görevleri

YARDIMCI HAKEM GÖREVLERİ;

   Yardımcı hakem görevleri Hakkında sorularınızı yorum olarak iletmekten çekinmeyin.

Masa tenisi yardımcı hakem

  Yardımcı Hakemlerin Görevleri baabında; Uluslararası yarışmalarda, maçlarda bir yardımcı hakemler görevlendirilir ve yardımcı hakem, hakemin bazı görevlerini üstlenir veya paylaşır.

Örneğin; bir yardımcı hakemin, masanın kendisine yakın kenarındaki, yan kenar toplara ait kararlarda tam yetkili iken; bir oyuncunun servisinin geçerliliği ilgili kararlarda hakemle aynı ölçüde yetkilidir. Benzeri şekilde, bir oyuncunun topu engellemesi ile ilgili ve let için bazı kararlarda da hakem ile eş yetki sahibidir.
Eğer hakem veya yardımcı hakem, bir oyuncunun servisinin kuraldışı olduğuna, bir oyuncunun topu engellediğine, serviste topun ağ takımına değdiğine veya oyun koşullarının ral-
linin sonucunu olumsuz etkileyecek şekilde bozulduğuna karar verir ise bu kararları değişmez.
Ancak, bazı koşullarda maç görevlilerinden biri tarafından verilen bir karar, diğerinin kararı ile geçersiz sayılabilir. Örneğin; eğer hakem daha önceden, bir oyuncunun oyun yüzeyini hareket ettirdiğini belirlemiş ise yardımcı hakemin topun kendisine yakın bir yan yüze çarptığı konusundaki kararını geçersiz kılabilir. Benzer şekilde, eğer hakem, daha önce diğer masadan bir topun oyun alanına girdiğini belirlemiş ise; yardımcı hakemin bir oyuncunun servis atışının geçerli olmadığını tespiti cezalandırılmayacaktır.
Yardımcı hakem masanın hakeme göre karşı kenarında ve hakemin tam karşısına ağ takımı hizasında ve masadan, yaklaşık hakemle eşit uzaklıkta oturmalıdır. Çift maçlarında yardımcı
hakemin ayakta durmasına gerek yoktur.

 

Masa tenisi yardımcı hakem görevleri

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir