Yarışma Türleri

masa tenisi yarışma türleri

YARIŞMA TÜRLERİ

Yarışma Türleri Aşağıda Teker Teker Anlatılmıştır.

Açık Turnuvalar

  •  Bir açık turnuva, yapıldığı ülke Federasyonu’nun düzenlediği ve bütün federasyonların oyuncularına açık olan bir yarışmadır. Bu tür yarışmalarda, düzenleyici federasyonun yerine getiremediği veya getirmek istemediği gereksinimlerde değişiklikler olabilmekte, bunlar da genellikle oyun alanı gibi oyun koşullarında küçük değişiklikleri içermektedir.
  •  Açık bir turnuvada belirli bir yönetmelik hükmünün yerine getirilemediği hallerde, katılım formunda bu değişikliklerin yapısı ve kapsamı açıklıkla belirtilmiş olmalıdır. Böylece katılmak isteyen yarışmacılar, uygulanacak sınırlamalar hakkında önceden bilgilendirilmiş olacaklardır. Formu teslim eden yarışmacının, sınırlamaları anladığı ve kabul ettiği anlaşılacak ve turnuva bu değişikliklerle yürütülecektir.
  •  Her yarışma yılında, bir Federasyon kendi adına Büyükler, Gençler ve Veteranlar olmak üzere Uluslararası açık şampiyona düzenleyebilir. Böyle bir turnuva için yönetmelik değişiklikleri ancak, ITTF İcra Komitesinin izniyle yapılabilir. Benzer şekilde, Dünya Şampiyonalarındaki değişiklikler için ITTF Yönetim Kurulundan, Kıta Şampiyonalarında ise ilgili Kıta Federasyonundan yetki alınmalıdır.
  •  1996 yılından bugüne kadar bazı Uluslararası Açık Şampiyonalar, “Seçme Turu Programıma alınmakta, doğrudan ITTF’in koruma ve denetiminde düzenlenmekte, ITTF Yönetim Kurulunca kural ve yönetmelik değişikliklerinin denenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Değişiklikler bir yarışma yılında bütün seçme turnuvalarında veya bireysel yarışmalarda uygulanabilir. Ayrıntıları ilgili katılım formunda veya tanıtım programında verilmelidir.

 

 KısıtIı Turnuvalar

  •  Tüm oyuncuların aynı Federasyona bağlı olduğu yerel turnuvalar ile katılımın belirli grup üyeleriyle sınırlandırıldığı turnuvalar genel olarak ana yönetmelikleri kapsamayabilir. Bu yarışmalar için düzenleyici Federasyon, hangi yönetmelik hükümlerinin uygulanacağına karar verme ve varsa hangi değişiklikleri yapmak istediğini belirleme yetkisine sahiptir.

 

Diğer Uluslararası Yarışmalar

  • Dünya veya Kıta Şampiyonalarmdakilerin dışında kalan Uluslararası takım yarışmaları, normal olarak tüm yönetmelik hükümlerine uygun olmakla birlikte, katılımcı Federasyonlar bazı değişiklikler konusunda anlaşabilirler. Bu ve diğer Uluslararası yarışmalarda, yayınlanmış yarışma koşullarında istisnalar açıklıkla belirtilmiş olmak koşulu ile diğer tüm ilgili yönetmelik hükümlerinin uygulanacağı kabul edilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir