Yeni Oyun Kuralları

 

Topu gizleyerek servis atma ve setlerin 11 sayıdan oluşması oyun kuralları ITTF tarafından kabul edildi.

ITTF’in senelik genel toplantısında bu oyun kuralları nın geçerli olması için yapılan oylama yüksek çoğunlukla kabul edildi. Her iki kural için ¾ çoğunluk gerekiyordu. Her ikisi için de verilen oylar bu çoğunluğu kolaylıkla geçti.

11-Sayılık Setler

Bu teklif ITTF idare heyeti tarafından yapılmıştı ve 104 e karşı 7 oyla, 1 Eylül 2001 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kabul edildi. Bu kurala göre :

  • Setler 11 sayıda bitecek
  • Mücadeleler 7 veya 9 set üzerinden oynanacak
  • Her iki sayıda bir servis değişecek
  • Mücadele son sete kadar uzarsa, son sette bir oyuncu 5 sayıya erişince oyuncular alanları değiştirecekler.

Hangi mücadelelerin 7 veya 9 set üzerinden oynanacağına ITTF teknik komitesi karar verecek. Bu iki opsiyon şu anki 3 ve 5 setlik mücadelelerin takriben olarak muadilini oluşturuyor.

Setlerin 11 sayıdan oluştuğu mücadeleler geçen seneki Fransa Open ve Slovenya Open turnuvalarında tecrübe etti. USATT da 1980 li senelerde bir sene süresince Allstar serisi turnuvalarda bunu tecrübe etmişti.

Yeni Servis Kuralı

Yeni servis kuralı İngiltere ve ITTF Kurallar Komitesi tarafından önerilmişti. Bu kural asal olarak servis atarken topla temasın gizlenmesini engelliyor. Oylamada 11 sayı kuralından da yüksek çoğunluk kabul ettiği için resmi sayım yapılmadı. 11 sayı kuralından 1 yıl sonra, 1 Eylül 2002 tarihinde geçerli olacak olan bu kurala göre :

“Servis atma işleminin her mertebesinde topa vuruluncaya kadar, tüm file ile top arasında hiç bir şey olmayacaktır.”

Bu farklıklar resmi olarak yalnızca ITTF müsabakalarını etkilemektedir. Bu demektir ki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de US Open, North American Teams ve birkaç diğer turnuva etkilenecektir. Ancak USATT ve diğer ülke federasyonlarının bu kuralları benimseyeceği beklenmektedir.

11 sayı kuralı bir mücadeledeki “set sonlarının” sayısını artırmak için getirildi. Böylelikle setlerin sonundaki daha heyecanlı sayıların sayısı artacaktı. Yeni servis kuralı ise oyunun daha açık ve izleyebilir gelmesi, izleyenlerin daha kolay anlaması ve top gidiş geliş sayısının artması için getirildi.

ITTF başkanı Adham Sharara bu kuralları bir çok kişinin, bilhassa de daha önceki oyuncuların sevmeyeceğini itiraf ederek, “sadece bu günü düşünemeyiz, geleceği de düşünmek zorundayız” diye konuştu.

ITTF, 1 Ekim 2000 tarihinden geçerli olacak şekilde topun büyüklüğünü 38 mm den 40 mm ye çıkartmıştı. Setlerin 11 sayı olması kuralını 1 Eylül 2001 tarihinde, saklı servislerin yasaklanması kuralını ise 1 Eylül 2002 tarihinde geçerli kılarak bu üç farklığı 3 seneye yaymış oluyor.

Sharara, “Eski senelerde tasarıladığımız kural farklıkları paketini artık uygulayabildiğimiz için çok mutluyum. Topun boyunu 38 mm den 40 mm ye zati çıkartmıştık. Şimdi sıra diğer adımlarda. Ben bunların oyunu geliştireceğine inanıyorum. Bir takım oyuncuların ve antrenörlerin bu oyun kuralları na itiraz edeceğini biliyorum fakat bu aleladedir. Oyuncular farklıklardan hoşlanmazlar fakat eminim ki alışacaklar. Bugün onlara bir 38 mm top verseniz böyle bir topla önceden oynadıklarına inanamayacaklardır” diye konuştu.

2 İletiniz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir